Archiv

Zdařilý eTwinning

Zdařilý eTwinning

 

eTwinning, mezinárodní portál pro projektovou spolupráci a komunikaci učitelů a žáků v Evropě, který se stal naším prostředím už loni, nám letos, tedy v roce 2015, znovu umožnil navázat partnerství s několika evropskými školami. Po loňském projektu zaměřeném na sport jsme letos komunikovali se čtyřmi dalšími evropskými školami a vzájemně jsme se představili, a to ve třech etapách.

První fází projektu bylo představení rodné země, města, kde žijeme a sebe samých. Do projektu se zapojily školy z Holandska, Francie, Slovenska a z Polska. Polská škola byla zároveň spolu s námi spoluautorem projektu.

Našim hlavním partnerem bylo tedy Gimnazjum nr 3 z Oddzialami Integracyjnymi z polského města Cieszyn, které není daleko od našich hranic. Spoluautorkou projektu je paní Joanna Duda-Kazimierowicz. Je hlavní iniciátorkou, autorkou loga i dalších aktivit. Z Polska se účastnilo 80 studentů.

Z Francie se připojila College Paula Langevina z města  Sainte-Savine s paní učitelkou Mme Emilie NICOLAS. Město leží východně od Paříže. Nejbližší velkoměsto je světoznámá Remeš (Reims). Z Francie je zapojeno 23 studentů.

Holandská strana je zastoupena školou Stadslyceum H. N.  Werkmancollege z města Groningen, které leží na severu země (paní Henny Smith a 27 jejich studentů).

Do projektu se připojila Základná škola Sama Cambela  z města Slovenska Lupča. Město leží na středním Slovensku východně od Banské Bystrice. Do projektu je zapojeno celkem 16 žáků teto školy se svoji paní učitelkou Janou Jamriškovou.

V další etapě jsme rozšířili naše témata o koníčky, volný čas, kulturu, sport a přírodu.

Specifické na projektu bylo, že jsme si materiály nevyměňovali elektronicky, ale klasickou papírovou poštou. Velké nadšení mezi našimi žáky vzbudila pokaždé obálka k prasknutí naplněná materiály a dopisy žáků z partnerských škol.

Ve třetí fázi projektu došlo na osobní dopisování, na výměnu dopisů mezi konkrétními dvojicemi z jednotlivých zemí. Ukázalo se, že anglický jazyk je užitečný nejen pro komunikaci s Angličany, ale také pro komunikaci s osobami ze třetí země.

Projekt eTwinning byl opravdu velkým přínosem. V příštích týdnech se bývalá tercie, nyní kvarta, bude věnovat metodě Blended Learning, takže k další spolupráci v eTwinningu se plánujeme vrátit až v roce 2016.

 

rss