ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Žáci ledečského gymnázia v Petrohradě

Tak už to přišlo, je to tu, naše velká cesta do neznáma. Tedy ne do úplného neznáma, cíl naší cesty jsme znali - Hlavní město bílých nocí nebo také Benátky severu, a nebo jednoduše Petrohrad.

Vyráželi jsme směr Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a samozřejmě Rusko. Naše první zastávka byla v Marijampoli, zde se nacházel nádherný parčík, jenž jsme navštívili a relaxovali jsme po úmorné cestě autobusem.

Druhý den ráno nás čekal přejezd do Rigy a návštěva lázeňského městečka Jurmala. Zde jsme se po promenádě prošli až k moři a ti odvážnější z nás okusili chlad Severního moře na vlastní kůži. Po příjezdu do Rigy jsme si prohlédli historické centrum hlavního města Lotyšska a následovně jsme se ubytovali, abychom nabrali síly na další cestu.

V sobotu nás čekal průjezd Estonskem a přejezd přes ruské hranice. V neděli jsme se seznámili s naší ruskou průvodkyní Lenou a vydali jsme se na prohlídku Piskarevského hřbitova, kde jsme uctili památku padlých během blokády Leningradu. Pak přišla velice dlouho očekávána návštěva Ermitáže. Zdejší sbírky jsou převelice zajímavé a poutavé. Na konci dne jsme dostali rozchod po Něvském prospektu, kde jsme nakupovali ve velkém suvenýry.

Další den jsme měli velice nabitý program. Nejprve jsme se šli podívat na sochu Měděného jezdce, která je věnovaná ruskému caru Petru I. -  zakladateli Petrohradu. I přestože socha není z mědi, je z bronzu, je známá pod tímto názvem díky A. S. Puškinovi a jeho oslavné básni. Potom jsme navštívili chrám sv. Izáka a ještě Jekatěrinburg, kde se mnoho děvčat vtělilo do role princezen. V noci jsme měli naplánovanou prohlídku města, bylo to něco nádherného.  A navíc jsme viděli 3 mosty, jak se otevírají, aby do města mohly vplout velké lodi. S úžasem jsme koukali na to, jak je někdo schopný vymyslet a sestrojit něco takového.

Předposlední den našeho pobytu v Petrohradě nás čekala návštěva křižníku Aurory a Petropavlovské pevnosti. Pevnost nás uchvátila nejen svými širokými zdmi, ale také svými funkcemi  - bylo zde vězení a výstřely z děla určovaly hodiny, ohlašovaly povodně a další události.

Poslední den v Petrohradu jsme navštívili  Petrodvorec  - park fontán a potom jsme přejeli do Pskova.  V tomto starobylém ruském městě, bylo založeno už v 9. století, jsme navštívili Kreml a kostel pravoslavné víry, kde jsme zažili i bohoslužbu.

Poslední den zájezdu jsme projížděli přes hranice Ruska a jeli jsme směr Vilnius, kde jsme měli naplánovanou prohlídku historického centra města. Následoval přejezd na vodní hrad Trakai. A pak už jen dlouhá, předlouhá cesta domů.

Do ČR jsme dorazili časně ráno. Všichni jsme se navzájem rozloučili a spěchali do svých domovů a pelíšků, abychom se dospali po náročné cestě.

Tento výlet byl pro nás velkým zážitkem, je zajímavé dostat se na místa, o kterých jsme si říkali ve škole a vidět opravdu všechno to, co jsme doposud viděli jen na fotografiích.

 

Barbora Ledvinková, žákyně 2. ročníku ledečského gymnázia

rss