ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Významné ocenění absolventce našeho gymnázia

Přelom května a června byl pro nás jednoznačně ve znamení maturit a stále jsme museli věnovat pozornost koronavirovým opatřením. Neunikla nám však událost, která se týká absolventky našeho gymnázia ing. Evy Vorlíčkové. Paní Eva Vorlíčková absolvovala ledečské gymnázium už v 80. letech, ale k našemu regionu má stále vztah a angažuje se i při pořádání různých akcí.

Bývalá pražská radní Eva Vorlíčková získala Cenu za odvahu za loňský rok, kterou jí dne 18. května 2021 udělil Nadační fond proti korupci (NFPK). Cenu za celoživotní boj proti korupci od fondu dostal první český premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart. Akce se konala na střeše Lucerny v Praze. Ocenění předával pan Karel Janeček.

Cenu za odvahu dostávají lidé, kteří se podle fondu nebáli poukázat na korupci bez ohledu na osobní následky. Eva Vorlíčková jako pražská radní dostala mimo jiné za úkol vyřešení systému multifunkční čipové karty Opencard, jehož zadání předchozím vedením radnice se ukázalo jako pro město nevýhodné. I přesto, že se situaci pokusila vyřešit ve prospěch Prahy, skončila u soudu, který ji nakonec stál 7 let života a téměř dva miliony korun za právní služby.

Vorlíčkovou fond ocenil mimo jiné za to, že na základě jejích informací bylo odhaleno, že soudce upravoval protokoly z hlavního líčení. Lišily se tak oproti zvukovým záznamům z jednání. Vorlíčková a další obžalovaní byli osvobozeni až poté, co případ dostala na stůl nová soudkyně. Díky tvrdohlavosti a víře ve spravedlnost Evy Vorlíčkové tedy byli nespravedlivě obvinění v kauze Opencard nakonec osvobozeni.

Blahopřejeme paní Evě Vorlíčkové k tomuto ocenění a přejeme mnoho úspěchů v osobním i profesním životě.

(podle oficiálních stránek Národního fondu proti korupci (NFPK) www.nfpk.cz, odkud jsou převzaty i fotografie;

Link: https://www.nfpk.cz/p/nadacni-fond-proti-korupci-oslavi-deset-let-cenami-za-odvahu)

rss