ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Výstava 100 let republiky

V pondělí 1. října se třídy 6. S a 7. S vydaly na výlet do Prahy. Jako dozor jely paní profesorky Svobodová a Sedláčková. Po příjezdu vlakem do Prahy měli studenti krátký rozchod na oběd. Potom se vydali metrem směr Pražský hrad. Zde byla výstava kde 100 letům výročí založení republiky. Na této výstavě mohli vidět různé druhy nádobí, které se používá při hostinách na Hradě.

Nebo různé pohledy, které lidé napsali prezidentům. Toto muzeum bylo rozděleno do několika sekcí (hudba, oblečení, sport). Žáci zde mohli vidět velký unikát a to Kubišovo sako, které měl na sobě při atentátu na Reinharda Heydricha. K tomuto saku se váže velice zajímavá historie: Když atentátníci přiletěli z Londýna, měli u sebe dvě totožná saka a to proto, že se počítalo s tím, že když budou atentát páchat, že si sako nějak ušpiní. V této době bylo sako velice drahé a lidé by si hned řekli: Jak to, že jde bez saka? Nebo: Kde vzal na nové? Navíc ještě byli hledání, takže by to všem došlo, a tak bylo logické, že dostali dvě. Tento plán byl promyšlený do posledního detailu. 

Také zde byl k vidění pohraniční sloup ze Sudet. Nebo také stůl Tomáše Garrigue Masaryka. Studenti si mohli vyslechnout i historii o oblékání prvních dam a mohli také vidět, jak se v historii měnil státní znak, vlajka či standarta. Tato výstava byla krásná a pro žáky velice poutavá. A zaujala i ty, kteří k historii moc neinklinují. 

Barbora Ledvinková, třída 3.B

rss