ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Výměnný pobyt žáků naší školy se SOŠ v Bystřici nad Pernštejnem

Na jaře letošního roku se zrodil nápad na realizaci výměnného pobytu žáků ledečské střední školy s partnerskou školou VOŠ a SOŠ v Bystřici nad Pernštejnem. S touto školou si navzájem zajišťujeme předsedy na maturitní zkoušky, závěrečné zkoušky a absolutoria na VOŠ. Dlouhodobě probíhá také sdílení zkušeností pedagogů ledečské střední školy s pedagogy bystřické školy.

Cílem výměnného pobytu bylo poznat historii, kulturu a okolí Ledče nad Sázavou a na druhé straně Bystřice nad Pernštejnem.

Den D byl společně s vedením VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem stanoven na 14. června 2022. Z Bystřice k nám do Ledče nad Sázavou dorazilo autobusem 17 studentů se svým pedagogickým dozorem. Naši studenti prvního ročníku oboru Informační technologie a Strojírenství s pedagogickým dozorem vyrazili vstříc zážitkům směrem Bystřice nad Pernštejnem.

První zastávkou byla vodní nádrž Vír, kde se naši studenti dozvěděli zajímavé informace o rozloze přehrady a kolik měst a obcí nádrž zásobuje pitnou vodou. Druhou naplánovanou zastávkou byl hrad Pernštejn. Navečer v prostorách školní zahrady probíhalo grilování pod vedením „zkušených šéfkuchařů“. Mezi studenty obou škol proběhlo také sportovní utkání ve fotbale, ve kterém naši studenti vyhráli 5:2. Večer byl zakončen bowlingovým turnajem.

K nám zavítali studenti prvního ročníku oboru Cestovní ruch a Agropodnikání. Po prohlídce naší odborné školy studenti vytvářeli v učebně informačních technologií pixelové obrázky zvířat a následně absolvovali únikovou hru Harry Potter.

Dále studenti vyrazili poznávat dominanty našeho města Ledče nad Sázavou a okolí. První zastávka byla na židovském hřbitově, pak pokračovali do školních dílen, kde měli možnost vyrobit si předměty na památku, např. gravírované lžičky nebo klíčenky. Se svými průvodkyněmi vystoupali na ledečský hrad, kde měli objednanou prohlídku s průvodcem. Dále se svezli Posázavským pacifikem do Stvořidel s cílem poznávat krásy Posázaví. Den byl završen bowlingovým turnajem. Vítězové v kategorii dívky a chlapci byli vyhlášeni následující den v sále gymnázia.

Studenti si prohlédli gymnázium, seznámili se s historií, zavítali do chemické laboratoře, kde si pro ně vyučující chemie připravily několik pokusů. Ledeč nad Sázavou si prohlédli i z výšky, z naší hvězdárny. Prohlídka Ledče nad Sázavou byla zakončena na Husově náměstí. Na nábřeží se na památku společně vyfotili s ledečským hradem. Při loučení jsme vyhodnotili tuto akci kladně a doufám, že se bystřičtí studenti opět v budoucnosti do Ledče vrátí, třeba i se svými rodinami.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem svým kolegům, kteří zajišťovali program, zaměstnancům, uklízečkám, kuchařkám, kteří se podíleli na zdárném průběhu této návštěvy. Další poděkování patří pedagogickému dozoru našich žáků v Bystřici nad Pernštejnem. Obě školy připravily pro studenty bohatý a zajímavý program.

Ing. Vlasta Rýdlová, ZŘ pro vzdělávání

Postřehy účastníků zájezdu:

„Celkový program“ (Tomáš)
„Přehrada a hrad Pernštejn“ (Kuba)
„Pěkný areál školy“ (Anička)
„…. Byli jsme na simulaci řízení aut, párkrát jsme nabourali, ale byla sranda …“ (Matyáš)
„Ježdění s elektrotraktorem“ (Marek)
„Pohodlné křeslo v pokoji“ (Ondra)
„Fotbal, okolí školy a města, příjemní lidé, trenažery autoškola, jejich postavená auta, bowling“ (všichni)
„Ňamovej hamanec k večeři“ (Lída)
„VŠECHNO BYLO PARÁDNÍ“ (Richard)


rss