ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Výlet do jihlavského kina

V pondělí 9. 12. se studenti kvinty, sexty, septimy a 3.B ledečského gymnázia vydali na výlet do minulosti. Konkrétně do jihlavského kina v Cityparku, kde byl promítán válečný film Schindlerův seznam.

Tento snímek v režii Stevena Spielberga zachycuje hrůzy holokaustu a druhé světové války. Díky své autentičnosti si získal nejedno ocenění. Vypráví o Oskaru Schindlerovi, rodákovi z Pardubického kraje, který zachránil 1100 židovských životů před téměř jistou smrtí v koncentračních táborech.

Naše mnohočetná výprava se vydala na cestu už brzy ráno dvěma autobusy, které určitě přišly vhod všem nevyspalým účastníkům. Do prvního autobusu se naskládali převážně místní a zanedlouho jsme uháněli po dálnici směr Jihlava. Druhý, který byl rezervovaný pro dojíždějící, vyrážel z Ledče za půl hodiny a nešťastnou náhodou po cestě zabloudil. Nakonec jsme to ale všichni stihli do kina včas, pouze cestující z druhého autobusu museli bohužel oželet vytoužený popcorn.

Film trval 195 minut a v polovině byla pětiminutová přestávka na protáhnutí a emocionální zpracování první části snímku. Poté se zas pokračovalo. Ti chytřejší z nás, kteří se poučili z předešlé části, už měli po ruce papírové kapesníčky a s předstíranou rýmou začali posmrkávat ke konci filmu. My méně předvídaví jsme potlačovali slzy, jak jen to šlo.
Film skončil a my, oslepeni náhlým světlem, jsme se neohrabaně dostávali ze svých sedadel. Vyšli jsme ze sálu a byl nám dán rozchod po obchodním centru. Mnohým studentům to jistě přišlo vhod, zvláště při výběru vánočních dárků. Pak už jen zbývalo než se vypravit zpět do našich domovů.

Film Schindlerův seznam byl jistě velmi zajímavý a poučný pro všechny z nás. Myslím si, že je důležité, abychom si připomněli, čeho jsou lidé schopní, a abychom se do budoucna jako lidstvo ze svých chyb poučili.
Historie by se neměla opakovat, alespoň v tomto případě určitě ne.

rss