ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Veletrh obrábění ve Velkém Meziříčí

Dlouhodobá spolupráce akciové společnosti DTS-Praha s Gymnáziem, Střední odbornou školou a Vyšší odbornou školou v Ledči nad Sázavou pokračovala v září 2022 pozvánkou na veletrh obrábění pro školy a vzdělávací instituce, který se konal dne 23. září v technickém centru CERATIZIT GROUP ve Velkém Meziříčí. Veletrhu obrábění se zúčastnili naši vyučující strojírenských předmětů, praxe i vybraní studenti strojírenských oborů. Program byl plný zajímavých ukázek a novinek nejen z oblasti obrábění. Kromě ukázky možnosti současných řezných nástrojů pro obrábění CNC stroje měli partneři veletrhu krátké prezentace na některou z oblastí související s technologií obrábění. Za zmínku stojí společnosti Mazak, Hermle, Vason zastupující segment obráběcích CNC strojů. Dále pak tradiční výrobce kvalitních řezných nástrojů CERATIZIT GROUP.

Kromě toho zde byly i prezentace zástupců od firem ZOLLER, DTS, BLUM, či SolidCAM zaměřující se na nástrojové hospodářství, sledování procesu výroby na CNC se sběrem dat, měření nástrojů pomocí sond či stopa 3D tisku a 3D scanu objektů. Nechyběla ani další související oblast k procesu obrábění, a to problematika chlazení nástrojů (za zmínku stojí direct cooling) či výrobce procesních kapalin společnost BLASER. Zajímavé byly praktické ukázky na CNC strojích na dílně.

Celým programem provázel Ing. Jan Gryč ze společnosti CERATIZIT a jednotliví zástupci uvedených společností. Pro přítomné byl veletrh zpestřen řešením malých vědomostních kvízů o drobné ceny. Atmosféra byla příjemná a účastníci rádi diskutovali na danou problematiku se zástupci firem věnující se oblasti obrábění.

Na závěr lze konstatovat, že technologický vývoj stále pokračuje nejen v oblasti obrábění (iniciativa průmysl 4.0, digitalizace a automatizace, vývoj nových řezných nástrojů, softwaru, procesních kapalin apod.). Je zajímavé sledovat současné možnosti CNC strojů a řezných nástrojů s upřeným pohledem a otázkou, jak se dále změní a zlepší možnosti výroby v této důležité průmyslové oblasti.

Děkujeme p. Lukáši Poukarovi, zástupci divize strojírenství společnosti DTS-Praha, a. s. za dlouhodobou spolupráci s naší školou a za pozvání pro naše učitele i studenty na tento zajímavý veletrh.

Ing. Vít Dlouhý, IWE a Ing. Vlasta Rýdlová


rss