ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Úspěch v celostátním kole Prezentiády

Čtenáři školního webu si už asi zvykli, že objeví-li se článek o Prezentiádě, že je to článek oslavný. Letos se naše škola dostala již pátý rok za sebou do celostátního kola České a Slovenské republiky a loni byla děvčata z letošní oktávy na stupních vítězů. Někteří pak mohou nabýt dojmu, že tato soutěž je lehká. Ale opak je pravdou. Pro účastníky je to otázka poměrně velkého času stráveného plánováním, tvořením a nacvičením proslovu u prezentace. Chce to kreativního ducha, schopnost zpracovat dle zásad prezentaci, nebát se vystupovat a ještě mít dobrý nápad.

I letos jsme měli své zástupce v grandfinále, které se tradičně konalo na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Adéla Janáková, Natálie Uhrová a Kristýna Urbanová z kvinty se probojovaly přes on-line kola ještě v kategorii ZŠ na toto velké finále, které ze známých důvodů bylo přesunuto z jara na začátek září. Na jaře si dívky pohrály s tématem Akce a reakce, kdy natočily videa skrytou kamerou a zachycovaly, jak se lidé staví k tomu, když někdo před nimi ztratí peněženku, ale neví o tom. Možná i vy jste se stali objekty jejich sociálního experimentu. Naštěstí pro obyvatele Ledče a okolí to dopadlo dobře, nikdo jim peněženku neukradl , i když někteří ji nevšímavě překročili a pokračovali dál.

Pro grandfinále si mohly dívky vybrat ze dvou témat: Jednorožci dnešní doby a Kde jsou hranice. Vzhledem k tomu, že jim byl losováním přiřazen poměrně těžký kontext, ve kterém prezentaci měly zpracovat (představení nového projektu investorům), tak si vybraly druhé téma. Ve své prezentaci se pak zabývaly hranicemi psychické pohody pracujících a jako svůj investorský nápad navrhovaly zřídit odpočinkový resort na Melechově bez připojení k internetu.

Grandfinále se účastnilo téměř 30 týmů a všechny týmy měly stejnou možnost postoupit mezi 10 nejlepších do odpolední části. Porotci byli velmi potěšeni grafikou i samotným vystupováním našeho týmu Felix Felicis a tak se dívky bez problémů dostaly do druhé části. Způsob rozhodování o nejlepším týmu byl až do odpoledne zahalen tajemstvím. Mladí obhájci výborných prezentačních dovedností se měli utkat v tzv. oxfordské debatě. Všechny týmy si vylosovaly citát či myšlenku, měly hodinu na to, aby si připravily tříminutovou obhajobu před porotou. Poté následovaly dotazy z poroty i publika, které měly zpochybnit danou myšlenku. Áďa, Natka a Týna si vylosovaly „Školní stávky na podporu změny klimatu by měly být podporovány“. Poradily si s tím velmi dobře, na pomoc si vzali i Listinu základních práv a svobod. Působily po celou dobu poměrně sebejistě a tak jim tento den vynesl krásné třetí místo.

Moc děvčatům gratulujeme, děkujeme za výbornou reprezentaci školy a zároveň doufáme, že když už se do grandfinále probojovaly třikrát, že to zvládnou v kategorii SŠ i po čtvrté.

rss