ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Třetí putování za pověstmi kolem Ledče

Ve středu 29. 12. 2021 se uskutečnil třetí ročník Pochodu krajem pověstí Eduarda Doubka. Start byl na ledečském Husově náměstí mezi a 8. a 10. hodinou a účastníci si mohli vybrat ze dvou tras: 11 a 17 kilometrů.

Ještě kolem půl deváté se zdálo, že na náměstí ke stánku, kde probíhala registrace pochodu, dokloužou po namrzlých chodnících jen ti nejstatečnější, tedy zlomek očekávaných zájemců, a připravené mapy s popisem trasy budou zřejmě využity příští rok. Ale pak se stalo, že náledí trochu povolilo, děti v rodinách se probudily a byly nalákány (pod různými záminkami) na výlet, sportovci nasadili správné bodce na trekové hole, pejsci si nechali nasadit obojky a na náměstí před stánkem začalo být pořádně rušno. Podle očekávání si většina turistů vybrala kratší trasu, ale přibližně padesát si vybralo trasu delší. Celkem se zaregistrovalo 250 účastníků, což nás, organizátory, velice potěšilo.

A co na trase účastníky pochodu čekalo? Kromě již uvedených kilometrů to byly i pověsti zmíněné v názvu pochodu. Na stanovištích si mohli přečíst právě tu pověst, která se vztahuje k blízkému okolí, a zvídavé otázky prověřily bystrost a pozornost jejich čtení. A jak se ukázalo, většina účastníků opravdu na otázky odpověděla a doplnila křížovku, jejíž tajenka přála všem hodně zdraví v novém roce. Dalším zpestřením pochodu byla překvapení: ovečky (papírové), mezi nimiž bylo nutné najít tu s otázkou do křížovky, raci (někteří vyrobení na školní 3D tiskárně, jiní z papírmaše), mezi kterými bylo také nutné vybrat části pro sestavení otázky. A co teprve romantika opékání uzenin v zimní atmosféře! Mnozí si nedokázali vzpomenout, kdy něco takového naposledy zažili! Proti očekávání byla ovšem většina účastníků překvapena (až zaskočena) už na startu. Velikostí svačinky, která byla připravena na doplnění energie (především pro ty, kteří podcenili přípravu uzenin).

Ohlasy ze strany účastníků pochodu byly pozitivní. Pravda, počasí by se dalo zlepšit, protože slunce se neukázalo, ale zem místy povolila (takže bylo nezbytné se vyhnout místům, kde klouže led či bahno, kde si zmáčíte boty atd.). Na druhou stranu počasí přineslo i klady: nebylo nutné ošetřovat omrzliny, nepronásledovaly nás provazy deště či mlha, v níž by turisté zabloudili, a nedošlo ani k tomu, že by během dopoledne napadlo tolik sněhu, že by bylo nutné se jím brodit. Takže z poznatků účastníků víme, co by bylo možné příště ještě vyladit, ovšem počasí není v moci organizátorů. Což ovšem neznamená, že se nebudou snažit přivolat příště nějaké přívětivější. Protože právě ohlasy zúčastněných naznačují, že by je potěšilo, pokud by nějaké příště nastalo a tato tradice pochodů pokračovala. A to zase těší organizátory!

Organizací, která zaštiťuje pochod, je Sdružení rodičů a přátel Gymnázia Ledeč nad Sázavou. Celá akce by se ovšem neobešla bez podpory a spolupráce mnoha lidí, institucí či organizací. Děkujeme za podporu Městskému úřadu Ledeč nad Sázavou, Obecnímu úřadu Hradec, Obecnímu úřadu Prosíčka a Potravinové bance Vysočina, z. s. (sídlo v Ledči nad Sázavou). A největší dík patří Yvettě Bartákové, učitelce matematiky na ledečském gymnáziu, která vymyslela, připravila a označila trasy, vybrala pověsti, zařídila podporu i datum, kdy nebudou probíhat hony (a účastníci pochodu nebudou vystaveni možnému odstřelu), vytvořila plakát a placky, vymyslela překvapení …… a nás ostatní získala pro spolupráci a přizvala ku pomoci.

Děkujeme, a protože paní Bartáková má jistě vymyšlenou další trasu, těšíme se za rok na shledanou!

Lenka Trtíková

FOTOGALERIE

Autorky fotek: Gabriela Mikešová, Vendula Kroutilová a Dan Horký


rss