Archiv

„Studenti čtou a píší noviny“ také v naší škole


Naše škola se již potřetí zapojila do projektu deníku MF DNES "Studenti čtou a píší noviny".  Podle organizátorů je cílem projektu naučit studenty středních škol pracovat s denním tiskem, především však chtějí studentům poskytnout prostor pro vyjádření vlastních myšlenek a názorů na stránkách největšího českého deníku. Jarní kolo této akce bude probíhat od 7.4.2015 do 15. 5. 2015. Studenti vždy s dvoutýdenními rozestupy obdrží témata zvolená redakcí, na která budou moci psát své příspěvky. Nejlepší příspěvky budou poté otištěny v deníku MF DNES, kde jim bude věnována každý pracovní den celá jedna stránka.  Protože škol, které se zapojují do tohoto projektu je opravdu hodně, je velké i množství příspěvků a redakce tedy vybírá ty, které ji nejvíc zaujaly, případně příspěvky redakčně krátí. V takové konkurenci není snadné uspět, proto nás těší, že v předchozích kolech už dva příspěvky našich studentů (M. Jeřábkové, M. Šturce) byly zveřejněny.

Zadávaná témata se vždy týkají aktuálních otázek. Prvním tématem letošního jarního kola je:  Evropa a islám: přátelství, nebo válka? (Mohou spolu v Evropě poklidně žít lidé různých kultur a náboženství? Kde je hranice mezi náboženstvím a agresí? Stojí za teroristickými útoky islám, nebo ho útočníci zneužívají?  Bojíte se teroru v Česku a v Evropě? Jak zmírnit napětí ve světě a předcházet násilí.) Pokud chce student napsat názorový článek, musí se nejdříve pořádně zamyslet a sám si témata a odpovědi ujasnit a pak je ještě srozumitelně, a pokud možno přesvědčivě, zformulovat a sepsat. Doufejme, že letošní témata studenty zaujmou a jejich články následně zaujmou i redakci MF DNES a my budeme mít možnost přečíst si je přímo v tištěné verzi deníku.

Druhou částí projektu, která je pro studenty také velmi zajímavá, je to, že po dobu akce škola dostává několik desítek výtisků MF DNES a ty jsou pak rozdělovány mezi zájemce (kterých je pravidelně více než výtisků) z řad studentů. Tento aspekt celého projektu oceňují především učitelé českého jazyka a základů společenských věd, protože mohou v hodinách noviny využít k výuce tím, že diskutují o článcích a názorech na aktuální společenská témata nebo analyzovat konkrétní příspěvky a přiblížit tak studentům, jak pracují publicisté, jak je číslo uspořádáno apod.

Už v dalších týdnech budeme moci sledovat, zda naši studenti píší takové články, které redakci MF DNES stojí za zveřejnění.

                                                                                                                             Autorka textu: Lenka Trtíková

rss