ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Setkání se spřátelenou školou v Komárně

Žáci a žákyně prvních ročníků oborů 1. I a 1. ST se v rámci výměnného pobytu vydali poznat spřátelenou odbornou školu na Slovensku. Navázali tak na dlouhodobou spolupráci mezi naší školou a Stredni odbornou školou technickou Komárno, která se týká nejen studentů, ale i učitelů a vedení obou škol.

V pondělí 19. 6. 2023 jsme vyrazili vlakem na Slovensko, a to do Komárna. Do města, které leží na jihu země, na samotné hranici s Maďarskem, a které obklopují široké úrodné roviny. Rovná krajina pro nás byla trochu nezvyklá, bližší nám však byla přítomnost Dunaje a Váhu, protože i z Ledče jsme zvyklí na řeku ve městě.

Komárno jsme díky hostitelské škole poznali dobře, prohlédli jsme si centrum města i velmi rozlehlou pevnost, unikátní systém opevnění kolem tohoto města. Několikrát jsme také zavítali do místních termálních lázní, kde jsme v souvislosti s velmi vysokými teplotami raději dali přednost bazénu před horkými prameny. Hostitelská škola pro nás dále připravila celodenní výlet do hlavního města Bratislavy. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí z historie i současnosti tohoto města.

Středeční den jsme strávili přímo v hostitelské škole. Prohlédli jsme si dílny v bývalé loděnici, školu a společně se žáky komárenské odborné školy jsme absolvovali různé aktivity, které nám daly možnost se seznámit s jejich výukou a lépe se vzájemně poznat. Čtyřdenní výměnný pobyt byl zakončen společným sdílením zkušeností.

Dohromady strávený čas přinesl mnoho zážitků a vzpomínek, které jistě hned tak nezmizí. Alespoň trochu jsme poznali, co máme odlišné, ale především to, co máme společné. Hostitelské škole v Komárně patří velký dík za vřelé přijetí. Pozitivních ohlasů na tento výměnný pobyt je mnoho, proto předpokládáme, že spolupráce bude pokračovat. Budoucím prvákům SOŠ přejeme, aby si to příští rok v červnu užili tak jako my!

Mgr. Adéla Štefánková
třídní učitelka 1. I a 1. ST

rss