ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Rodilé mluvčí v hodinách ruského jazyka

Na základě dobré spolupráce s Mgr. Veronikou Novoselovou z Ruského střediska vědy a kultury v Praze jsme zrealizovali interaktivní přednášku v ruském jazyce "Добрый гость в добрый дом".
Mezi naše studenty tercie a kvarty zavítaly rodilé mluvčí zástupkyně Pedagogické univerzity v Tule prorektorka univerzity Zhannna Fomicheva a docentka Natalie Ctartseva.
Studenti tak měli možnost uslyšet ruštinu od rodilého mluvčího a také v tomto jazyce komunikovat, pro mnohé z nich to bylo první setkání tohoto druhu.
Prostřednictvím ruských přísloví získali nové informace o vztahu Rusů k hostům, o způsobech pohoštění návštěvy, o tradičních ruských krojích a zvycích.
Dozvěděli se také zajímavosti o městě, ze kterého přijeli naši hosté. Mnohé z nich překvapila informace o tom, že se Tula nachází kousek od Moskvy, a to jen pouhých 200 km. Tula je známá výrobou ruských samovarů a také perníků. V závěru přednášky studenti dostali od lektorky dárek - pravý tulský perník, který hned ochutnali.
I přes počáteční ostych a obavy posluchačů, že nebudou rozumět, proběhla živá a zajímavá beseda, která se našim studentům líbila.
Doufáme, že spolupráce s Ruským střediskem vědy a kultury bude pokračovat i v dalších letech.
rss