Archiv

Půl dne s protinožcem

Tato vlajka je určitě většině lidí neznámá. Ne tak studentům našeho Gymnázia. Na představení pane Shelieho Nielsena se dověděli, že právě toto je vlajka australských domorodců a dnes je jedním ze symbolů nejmenšího kontinentu.

 A právě takových zajímavostí bylo v představení tohoto Australana, tedy "protinožce", velké množství. Zábavnou formou nás tento pán původem ze Sydney, ale dokonce s novozélandskými kořeny, seznamoval se skutečnostmi, které se vymykají běžným klišé. Například prezentoval pokrm Vegemite s velmi specifickou chutí. Také uvedl hodně faktů z historie tohoto nejmladšího kontinentu, vyprávěl o domorodcích, o přírodě, o netradičních zvířatech či rostlinách.

Nejen kluky zaujaly "truck trains - náklaďákové vlaky", obrovské soupravy kamionů s několika přívěsy nebo video z nejdelšího přímého úseku železnice na světě, 400 km dlouhého. Vrcholem této ukázky bylo, že po železnici mohou jezdit i osobní auta, vybavená speciálními koly.

Představení bylo celou dobu doprovázeno projekcí fotografií a videí a bylo doslova interaktivní. Několik studentů bylo účinkujícím pozváno na scénu a přímo vtaženo do akce.

Druhé představení bylo neméně zajímavé. Pojednávalo o Novém Zélandě, originální zemi, o které toho víme určitě ještě méně než o Austrálii. Vedle "Ausies" - Australanů jsou Kiwis, tedy Novozélenďané, také velmi svérázným národem. Zaujalo nás zejména video o rituálním tanci národního ragbyového týmu nebo ukázky nádherného tetování domorodých Maorů.

 Prvního představení se zúčastnilo nižší gymnázium a několik žáků SOŠ, druhé představení mohlo shlédnout vyšší gymnázium. Pan Nielsen u nás byl už podruhé a asi ne naposledy.

Za předmětovou komisi anglického jazyka Jiří Foller.

rss