ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Pozdrav z Londýna

Nedělní ráno 3:15 - před školou se scházejí někteří žáci naší školy, ne nechtějí se dobývat v noci o víkendu do školy a škodit jí, ani netouží po dalším přísunu informací, byť většina přítomných má před maturitou. Jsou to žáci, kteří odjíždí na čtrnáctidenní pobyt do Londýna, kde v rámci programu ERASMUS+ budou vykonávat svoji pracovní stáž.

Škole se podařilo po čtyřech letech opět úspěšně získat grant z tohoto evropského projektu a tak v neděli 10. března odlétlo 12 žáků oboru Informační technologie do hlavního města Velké Británie. Časný odjezd sice nikoho z této skupinky nepotěšil (někteří proto ani raději předtím nešli spát), ale letový řád běžný jedinec nemá šanci ovlivnit. Ačkoliv většina žáků měla místo v letadle u okénka, tak bohužel si příliš výhledu neužila, neboť počasí v Praze ani v Londýně ani nad ostatními částmi Evropy nebylo pro výhled z letadla příliš příhodné.

Letiště Stansted nás přivítalo jarním deštěm, naštěstí oba řidiči aut, kteří nás měli odvézt k agentuře ADC byli velmi milí a hned jsme měli námět ke small talk - počasí. U ADC nás čekala Iuliana, zaměstnankyně agentury, která nám zprostředkovala jednotlivé pracovní stáže, a odvedla nás do obchodu, kde naším prvním velkým úkolem bylo zakoupit si Oyester card, abychom mohli volně cestovat nejen do práce a z práce, ale také za zábavou a nákupy. Pak už jsme jen očekávali, kdy si pro nás přijede naše hostitelská rodina. Odpoledne a večer jsme se jednotlivě věnovali prohlídce okolí bydliště nebo jsme dospávali ranní odlet, někteří už dokonce stihli nakoupit nějaké oblečení.

V pondělí nás čekal druhý větší úkol, měli jsme se samostatně dostat do agentury ADC. Tam nás přivítala další zástupkyně ADC - Adriana, ta nám podrobně vysvětlila, co nás příští dny čeká a také, jak používat londýnskou hromadnou dopravu. Samozřejmě nechyběl čas na dotazy a čaj či kávu. Ve vedlejší místnostech se zatím na svůj pobyt v Londýně připravovali studenti z Belgie, oproti nim jsme si připadali jako minižáci, neboť jejich skupina čítala prý 50 žáků.

Po poledni naším posledním úkolem tohoto dne, navíc úkolem, který musel zvládnout každý sám za sebe, bylo projet si trasu do své práce a zpět. Odpoledne jsme zatím měli ještě volné, ale zítra nám už to začne naostro. Tak na nás myslete, ať to zvládáme stejně dobře jako první den.

rss