ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Podnikáme ve fiktivní firmě v Ledči nad Sázavou

Založit si svoji firmu, zkusit si, co obnáší podnikání? Fiktivní firmu si mohou založit studenti ledečského gymnázia a střední odborné školy. V předmětu podnikatelské činnosti studenti aktivně rozvíjejí své podnikatelské kompetence a kreativitu. Prakticky aplikují znalosti z předmětů ekonomika, účetnictví na odborné škole a ze základů společenských věd na gymnáziu. V předmětu si studenti vyzkouší činnosti tak, jak probíhají v reálných podnicích – od nákupu po prodej, vyhotovování faktur a pokladních dokladů, zabývají se propagací svého zboží nebo služeb, graficky navrhují logo, vizitky a katalogy. Založení fiktivní firmy se řídí platnými právními předpisy.

Na naší škole působí v letošním školním roce již 13 fiktivních firem. Fiktivní firmy, nejčastěji společnosti s ručením omezeným, jsou zapojeny do systému fiktivních firem organizovaných Centrem fiktivních firem ČR, které spadá pod Národní pedagogický institut. Naše fiktivní firmy obchodují a komunikují s jinými fiktivními firmami, nakupují a prodávají zboží, zabývají se propagací své firmy.

Atmosféru veletrhu si studenti vyzkoušeli na školním veletrhu fiktivních firem, který se konal v rámci dne otevřených dveří v pátek 3. listopadu a v sobotu 4. listopadu. Studenti obchodovali navzájem mezi jednotlivými firmami, ale i s návštěvníky dne otevřených dveří. Na gymnáziu jste si mohli v rámci veletrhu koupit pamlsky a oblečky pro svoje domácí mazlíčky (Doggie Style), vyzkoušet svoje chuťové buňky ochutnáváním skvělého závinu nebo jablečného moštu u firmy na prodej vaků, tašek a batohů (VeVaku), pro dobré sny si nechat vyrobit lapač snů ve firmě na výrobu bytových doplňků (DokoDeko), pořídit si zubní implantáty (Implantarium), objednat si designový návrh a realizaci vašeho bytu (TIMELESS CHANGES) nebo si objednat pobyt v Hotelu Panská Skála (Nature Hotel – Panská Skála). Na odborné škole si fiktivní firma Coffee Paradise pronajala prostory školního bufetu a zpestřila návštěvníkům den otevřených dveří skvělými makronkami, cupcaky, věnečky, kremrolemi, slanými šneky vlastní výroby. Nabídka byla opravdu velká, obsluha příjemná a dobře naladěná. Další fiktivní firmy Vám mohly nabídnout k objednání plenky pro děti i dospělé ve firmě DualCare Diapers a také jste si mohli zkusit střelbu z airsoftové zbraně od firmy AirSázava.

Studenti ve fiktivních firmách aktivně rozvíjejí své podnikatelské kompetence. Doufáme, že po absolvování školy studenti tyto znalosti a dovednosti využijí v praxi při zakládání vlastní firmy nebo v zaměstnání. Poděkování patří vyučujícím předmětu Podnikatelské činnosti Ing. Flekalové a Ing. Poupětové.

Cíle a obsah učiva vycházejí vstříc současným trendům ve vzdělávání, studenti rozvíjejí svoji podnikavost, iniciativu a kreativitu. Předmět Podnikatelské činnosti a fungování fiktivních firem naplňuje stanovenou koncepci naší školy.

Ing. Vlasta Rýdlová, zástupkyně ředitelky pro vzdělávání


rss