ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Po stopách zmizelých sousedů

Studenti prvního a druhého ročníku informačních technologií a strojírenství navštívili na začátku února místní židovský hřbitov a tím zahájili dlouhodobý projekt Zmizelí sousedé. Projekt se zabývá pátráním po ledečských obyvatelích židovského původu, kteří byli deportováni do koncentračních táborů a již se nevrátili zpět do svých domovů.

V následujících měsících budou žáci studovat různé historické dokumenty, nejen z regionálních archivů a matrik, ale čeká je i spolupráce s Památníkem Terezín či největším židovským muzeem na světě v Jeruzalémě. Součástí projektu bude i návštěva Židovského města v Praze.

Jedním z cílů, kterého chceme dosáhnout, je také vznik webové stránky o zaniklé židovské komunitě v Ledči, jejímiž tvůrci budou sami studenti. Aby však byl náš projekt úspěšný, potřebujeme dostatek historických pramenů. Proto prosíme všechny, kdo by nám mohli pomoci, aby se na nás obrátili. Zajímáme se o fotografie, dopisy a jiné dokumenty týkající se místní židovské diaspory. Rádi si také popovídáme s pamětníky a vyslechneme jejich vzpomínky na toto období. Kontaktovat nás můžete na čísle 569 669 419 nebo na adrese protivinskaa@gvi.cz.

Vedoucí projektu: Adéla Protivínská, Jaroslav Adamus 

rss