ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Naši šikovní výtvarníci

Studenti naší školy se zúčastnili soutěže, kterou vyhlásila Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Soutěž byla určena pro studenty od 12 let a důležitá byla přímá inspirace tvorbou Jaroslava Panušky. V galerii obrázků zde vystavujeme výběr nejlepších prací, které byly zaslány na soutěž.

A připomeňme si, kdo byl Jaroslav Panuška.
(3. 3. 1872 – 1. 8. 1958)

Jaroslav Panuška se narodil 3. března 1872 v Hořovicích a již od dětství tíhl ke kreslení. Po absolutoriu nižšího gymnázia byl v r. 1889 přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se stal jedním z nejznámějších žáků slavného krajináře prof. Julia Mařáka. Hodně cestoval po střední i jihovýchodní Evropě a kromě krajin realizoval i symbolistní obrazy plné pohádkových vizí, příšer a fantaskních postav. Na počátku nového století také ilustroval české pohádky a byl silně ovlivněn historií a archeologií – pod jeho štětcem vzniklo mnoho krajinných pohledů na české hrady a také mnoho obrazů se středověkou a pravěkou tématikou. Panuška se osobně zúčastnil i několika archeologických vykopávek.

Poprvé zdejší kraj, konkrétně Lipnici nad Sázavou, navštívil a maloval již v roce 1908. V roce 1921 se sem vrátil a přivedl i spisovatele Jaroslava Haška, který zde již zůstal natrvalo. Roku 1923 zakoupil Panuška pozemek v Kochánově u Světlé nad Sázavou a postavil si zde srub s ateliérem. V roce 1926 se zde se svojí rodinou přestěhoval. Inspirovalo jej především zdejší malebné okolí, např. hrad Lipnice, vrch Melechov aj. Tato poslední krajinářská část jeho díla je velice rozsáhlá a na tuto tvorbu později také navázali jeho synové Vladislav a Jaroslav.

FOTOGALERIE

Mgr. Stanislava Mrázková

rss