Archiv

Mimořádná fronta na školní hvězdárnu

Žáci a studenti naší školy v pátek 20. března 2015 sledovali jednotlivé fáze zatmění Slunce i prostřednictvím školní hvězdárny, kde se postupně střídali u výkonného a supermoderního dalekohledu. Nebeské divadlo, kdy kolem tři čtvrtě na jedenáct zakryl Měsíc téměř 73 procent slunečního kotouče, sledovala většina žáků, studentů i učitelů školy. Aktivně k zatmění přistupovali "fotografové" školy, kteří průběžně prováděli fotodokumentaci tohoto mimořádného astronomického jevu.

Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Taková situace může nastat jen tehdy, pokud je Měsíc v novu. V případě úplného zatmění dochází na zastíněné části Země k výraznému setmění a ochlazení, kolem Měsíce zakrývajícího Slunce je vidět výrazná záře sluneční koróny, na obloze se objeví hvězdy i některé planety.

Fotodokumentaci prezentují Michaela Dvořáková, Kateřina Lebedová a Tomáš Čížek.

Zatmění Slunce v tento den pozorovali i žáci z fotokroužku, kteří tento jev zachytili objektivy svých fotoaparátů. Jejich fotografie naleznete v galerii.

rss