Archiv

Lyžařský a snowboardový kurz


Za sněhem do Krkonoš

Necelý týden zdolávali studenti tříd 2.S, 5.K a 1.B z gymnázia a studenti z prvního ročníku SOŠ sjezdovku v areálu Bret v Prkenném Dole u Žacléře. Ačkoliv podle zpráv z domova panovalo v Ledči nad Sázavou v době od 11. do 17. ledna pomalu jarní počasí, nám přívaly nového sněhu zkomplikovaly už samotný příjezd. Když jsme po necelých dvou hodinách jízdy uviděli první známky sněhu, ještě nikdo z posádky dvou autobusů netušil, že nejen strávíme nějaký čas čekáním při nandavání sněhových řetězů, ale nakonec se budeme po úzké cestičce klouzat s lyžemi a zavazadly (kterých nebylo zrovna málo!) k chatám, které se staly ve výše uvedených dnech naším druhým domovem. Hned první noc napadlo sněhu dost a dost, a tak nic nebránilo obout následující den lyžáky, zacvaknout lyže - případně připnout snowboardy - a hurá na sjezdovku!

Té se nakonec nezalekli ani ti, kteří prozatím neměli příležitost si užít horských radovánek. Po rychlém rozřazení do družstev už jednotliví lyžaři vesele seděli v sedačkách lanovky a hurá na svah! Ačkoliv pádům se nevyhnuli ani samotní učitelé, nakonec se celý kurz obešel bez vážnějších zranění. Ta jednodušší, jako např. naražené koleno, bolavý kotník nebo nachlazení, hravě zvládl ošetřit zdravotník Miroslav Drahozal. 

Už první den byly vidět značné pokroky a netrvalo dlouho a i ti, kteří se nejprve obávali sjezdovky, nakonec svištěli svahem beze strachu. Silným zážitkem bylo úterní večerní lyžování. Jenom sníh, svah a měkké křupání sněhu, do kterého se zařezávaly hrany lyží. Někteří odvážlivci neváhali vyzkoušet skokánky a přitom si užít chvilkový let vzduchem. 

Řadu veselých chvilek si členové všech čtyř družstev užili při výletu na běžkách. Ti, kteří měli tu čest vyzkoušet běžky poprvé, velice brzo zjistili, že zabrzdit na běžkách je dost náročný manévr, mnohdy neproveditelný. Pouze ti nejodvážnější riskli sjezd sjezdovky na běžkách. Nakonec se ale všichni dostali bezpečně do cíle.

Chvíle oddechu

Relaxovat se musí! A tak se většina z nás vydala ve středu po obědě na prohlídku krás Žacléře. Někteří jsme "utopili" své školní boty v rozbředlém bahýnku, které díky teplotě mírně nad nulou místy "zdobilo" cestu vzhůru k městu, jiní zase využili pomocnou ruku na namrzlé cestičce. Nicméně nakonec jsme se všichni shledali na náměstí Žacléře a každý se vydal po svém - někteří nakoupili do zásoby sladkosti a jiné pochutiny navečer, další si prohlédli místní památky a jiní si jen tak vychutnávali pohyb "po svých", bez lyží a lyžáků na nohou. Volné odpoledne a podvečer poté studenti sekundy zasvětili přípravě převleků, které představili v rámci večerního karnevalu. Vedle loupeživého klauna, několika potlučených invalidů, oživlých zombie jsme se seznámili například s černou vdovou, plačící pro svého zesnulého manžela, nebo hladovým leopardem. Nejvíce hlasů si nakonec od spolužáků za svou divadelní scénku odnesl Bohuslav Žáček v roli loupeživého klauna. Večer jsme zakončili hraním her. 

Lyžaři, do toho!

Vrcholem lyžařského a snowboardového výcviku v Krkonoších byly páteční dopolední závody. Již ve čtvrtek večer studenti utvořili smíšená čtyřčlenná družstva (členy byli studenti z 1., 2. 3. i 4. družstva zároveň), ve kterých vystupovali jako tým. Výsledky v jednotlivých disciplínách - slalomu a běhu na běžkách - se družstvům sčítaly. S oběma disciplínami se všichni lyžaři za mocného povzbuzování svých spolužáků a kamarádů skvěle poprali. Vítězné družstvo, stejně jako vítězní jednotlivci v kategorii chlapci a dívky ve slalomu, běhu na běžkách i kombinaci obou, byli vyhlášeni v pátek po večeři. Vítězové se radovali ze sladkých cen a nic nebránilo závěrečnému veselí při diskotéce v režii chlapců a dívek z 5.K a 1.B. Jelikož řada z nich čerstvě absolvovala  taneční, neváhali předvést ukázky společenských tanců a naučit je i mladší ročníky. Do zábavy nakonec zapojili studenti i své instruktory a tak dostal večer skutečně slavnostní a veselý spád. Potom už jen rozloučit, sbalit zbytek věcí do zavazadel a hurá do postelí, vyspat se na zpáteční cestu. 

Po celou dobu se o naše pohodlí skvěle staral personál z areálu Bret. Díky nim jsme nejen nasytili naše po sportu vyhládlé žaludky, ale zájemci si užili i relax v sauně, pečení palačinek atd. V sobotu ráno nás překvapila pouze silná ledovka, díky které se většina z nás na snídani spíše doklouzala. Potom už jen kontrola chat, odnos zavazadel, rozloučení, ukořistit svačinu na cestu a v sobotu 17. ledna po poledni nás většinou ospalé oba autobusy vyložili na Husově náměstí opět v Ledči. Rodiče už všechny nadšeně vítali a řada z nás jela domů s vidinou spánku ve vlastní posteli a odpočinku po týdnu plném sportu a zábavy. 

rss