ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Lucembursko za tisícovku

Rádi uveřejňujeme zkušenosti našich studentů, kteří v něčem uspěli nebo prožili něco, co může být inspirací a povzbuzením i pro další. Tentokrát nám přispěla Zuzka Brabcová, která si zařídila a absolvovala pobyt Erasmus+. 


Největší dobrodružství v mém životě začalo 19. října, kdy jsem se vydala na deset dní do Lucemburska na můj první projekt Erasmus+. Již brzy ráno došlo k seznámení s mým českým týmem na letišti Václava Havla v Praze.

Letadlo nás s menším zpožděním dopravilo na letiště Brusel Charleroi v Belgii. Na parkovišti na nás čekal minibus. Spolu se dvěma Poláky jsme vyrazili na skoro tříhodinovou cestu do městečka Sanem v Lucembursku. V Sanem nás ubytovali v místním skautském centru. Po ubytování jsme měli až do večera volno, a tak jsme ho strávili v hlavním městě, ležícím čtyřicet minut cesty autobusem od zmiňovaného Sanem.

Další den vše začalo. Hráli jsme hry, první dny to byly především hry seznamovací. Poznala jsem lidi z Polska, Slovenska a Rumunska. Dělali jsme různé prezentace, které souvisely hlavně s pandemií Covid 19. Každý projekt Erasmus+ má své téma, naším tématem bylo „Our New World“, řešili jsme koronavirus a jeho následky na naše státy i na nás samotné – náš svět po epidemii.

Poznali jsme Lucemburk a jeho památky, strávili jsme den na kolech a prožili jsme spoustu zábavy. Cílem projektu je poznat nové lidi a jejich kulturu. Musíte překonat strach z mluvení před lidmi a umět se vyjádřit v cizím jazyce. Všichni jsme se navzájem podporovali.

Na konci projektu nám byly vráceny veškeré peníze za dopravu, ať už to byly letenky, či jízdenky. Vše, k čemu jsem měla fakturu, mi bylo vráceno na ruku v eurech. Domů jsem si navíc přivezla krásný certifikát. Za celých deset dní jsem organizaci zaplatila pouhých čtyřicet euro, což je v přepočtu asi tisíc korun. Tuto sumu platíte až v poslední den projektu.

Mám zážitky na celý život. Když jsem spontánně zaplatila letenky, vůbec jsem netušila, kolik zážitků a možností mi toto rozhodnutí přinese. Díky seznámení s novými lidmi teď mohu snáze poznat všechny země Evropské unie. Těším se, až se budu moct zúčastnit dalšího projektu.

Zuzana Brabcová, sexta (6.S)

rss