Archiv

Ledečtí studenti si nově užijí i pohled do vesmíru

Mezi rarity v České republice se v pátek 17. října zapsalo Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou. Právě v tento den zde byla ve 12 hodin slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná školní hvězdárna. Škola se tak stala jedinou v Kraji Vysočina, která se může pochlubit vybavením pro pozorování oblohy. Prozatím hvězdárna zpestří studentům hodiny fyziky věnované astronomii, později by se měla otevřít také veřejnosti.

Prostory, kde se nyní hvězdárna nachází, byly využívány jako sklad civilní obrany, ten byl později vystěhován. Škole se podařilo získat grant od Kraje Vysočina, díky němuž byl zakoupen moderní výkonný dalekohled značky Celestron. Rekonstrukci prostor hvězdárny poté hradila škola ze svých vlastních finančních prostředků. Dřevěná konstrukce kupole byla pokryta měděným pláštěm a otočným mechanismem.

Ledečská školní hvězdárna získala pojmenování podle českého geofyzika a krátce profesora ledečského gymnázia Jiřího Mrázka. Slavnostního otevření se zúčastnil jeho syn Ivo Mrázek, který zavzpomínal na podnikavého ducha svého otce a rovněž u této příležitosti škole věnoval jednu z otcových publikací. Stavba hvězdárny je spojena s panem učitelem Boleslavem Teclem, který se v letech 1957 až 1965 aktivně podílel na provozu a činnosti ledečské hvězdárny.


Pero, které cestovalo vesmírem


Mezi významnými hosty, kteří se zúčastnili slavnostního otevření ledečské hvězdárny, byl také Pavel Suchan, tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR a místopředseda České astronomické společnosti. Ten připomněl, jak úzce je Česká republika s astronomií spojena, uvedl například jméno slavného astronoma Keplera, který pobýval v Praze na dvoře Rudolfa II. Zároveň nezapomněl zmínit, že Česká republika patří mezi světové velmoci v rámci vzniku lidových hvězdáren, které zažily svůj boom v 60. letech minulého století. Právě mezi ně se nyní může hrdě hlásit i Ledeč nad Sázavou.

Pavel Suchan nepřijel do Ledče s prázdnou: pro úspěšný start věnoval do knihovny hvězdárny hned tři publikace o vesmíru. "Jelikož pro pozorování jsou důležité i vhodné pozorovací podmínky, přivezl jsem do Ledče také pravou beskydskou tmu," uvedl a do rukou ředitelky školy Ivany Vtiskové předal krabičku s tímto vzácným obsahem. Připomněl, jak je dnes obtížné vhodné pozorovací podmínky nalézt, především díky "světelnému smogu", kdy veřejné osvětlení vytváří nad městy neprůhledný obal.

Tou největší vzácností, kterou na Gymnázium, Střední odbornou školu a Vyšší odbornou školu Ledeč nad Sázavou přivezl, bylo služební pero amerických astronautů, které mimo jiné absolvovalo let na palubě raketoplánu Atlantis. Pero ze soukromé sbírky Pavla Suchana přítomní hosté využili ke slavnostnímu podpisu do pamětní knihy hvězdárny. Své podpisy umístili pod latinská slova Per aspera ad astram - Přes překážky ke hvězdám.

Video ze slavnostního otevření hvězdárny


rss