V návaznosti na projekt Kraje pro bezpečný internet jsme do naší školy pozvali pana inženýra Jiřího Průšu z domény CZ.NIC, aby nám přednášel na téma (Ne)bezpečný mobil. Jak už název napovídá, žáci sekundy a tercie, kterých se seminář týkal, se během dvou vyučovacích hodin dozvěděli, jak co nejbezpečněji využívat své chytré telefony, jak je zabezpečit a jak se vyvarovat hrozeb falešných aplikací a mnoha dalších problémů.
Dnešní žáci jsou velice znalí moderních technologií a své mobily téměř nedají z ruky. Přesto se stále nabízí mnoho témat, nad kterými jsou ochotni diskutovat a z nichž si odnášejí něco nového.
Žáci jsou stále fascinováni tím, co vše se dá přečíst z obyčejného QR kódu. Velkým překvapením byla pro žáky informace o licenčních podmínkách aplikace Snapchat, kde souhlasíme s tím, že informace o naší poloze, samotné zprávy a fotografie poskytujeme tvůrcům aplikace k libovolnému zpracování a šíření.
Mezi probíranými tématy byla i kyberšikana, zdravotní aspekty, zabezpečení mobilního telefonu a další. Ing. Jiří Průša se snažil žákům během 90 minut vštípit základní pravidla bezpečnosti užívání mobilního telefonu, aby se nemuseli v budoucnu potýkat s tak nepříjemnými situacemi, jako jsou zveřejnění soukromých fotek, sledování či dokonce vydírání.
Stále se snižuje věk, kdy děti mají své první vlastní mobilní zařízení - telefon nebo tablet. I když často neumějí používat všechny jeho funkce, bohužel to neznamená, že by byli méně ohroženi. Mobilní telefon je nepochybně dobrý pomocník, ale je velice snadné si na něm vypěstovat závislost a nechat se pohltit virtuální realitou. Proto je tolik přednášek, programů a proto bude vydána i kniha Nebezpečný mobil, která bude určena nejen dětem, ale i jejich rodičům.
Povídání s panem inženýrem se našim žákům líbilo, sekunda i tercie vydržely napjatě sledovat celé dvě vyučovací hodiny a jejich dotazy byly opravdu k tématu.
S použitím materiálů domény CZ.NIC a článku paní Michaely Radotínské.