ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Jak se daří našim absolventům

Tentokrát kladla otázky Ing. Soňa Poupětová. Hostem rozhovoru byla jedna z absolventek SOŠ, oboru Informační technologie – Klára Sarkányová, která na naší škole maturovala v roce 2009 a pochází z Ledče nad Sázavou.

Jaké vzpomínky máš na SOŠ v Ledči?

Na SOŠ v Ledči vzpomínám velmi ráda. Měla jsem štěstí na skvělé spolužáky a učitele, kteří měli velký vliv na můj po-středoškolský rozvoj.

 Pamatuješ si, čím ses chtěla v té době stát?

Pamatuji si, že jsem měla představu – chtěla jsem být business ženou. Sice jsem nevěděla přesně, co by to mělo obnášet, ale moje představa byla cestování za prací, telefon u ucha a kufřík v ruce (tak jak jsem to znala z filmu). Odmyslete si kufřík a sny se mi vyplnily. Teď už ale raději cestuji za poznáváním než za prací.

Čemu ses věnovala později (studium, práce)?

Po střední škole jsem se hlásila na univerzitu v Pardubicích, kam jsem se ironicky nedostala kvůli mé tenkrát nedostačující angličtině. Odletěla jsem tedy do Anglie jako au-pair s plánem se vrátit a zkusit univerzitu znovu o rok později. Místo toho se mi zalíbilo v Anglii, a nakonec jsem vystudovala bakaláře v oboru Business Management na tamní universitě v Newcastlu upon Tyne. Při škole jsem pracovala po restauracích, a nakonec v jazykové škole, kde jsem si vyzkoušela všechno od administrativy až po vyučování. Po sedmi krásných letech byl čas na změnu a chtěla jsem cestovat. Odletěla jsem tedy na několik měsíců uplatnit své učitelské schopnosti jako dobrovolník v Kolumbijském městě Cali.

V jakém povolání  pracuješ teď?

Ted už čtvrtým rokem pracuji pro slovenskou firmu Slido, kterou před rokem koupil technologický gigant Cisco. Od začátku jsem se pohybovala v oddělení prodeje pro americky trh, díky čemu jsem mohla žít až do doby Covidu v New Yorku. To pro mě bylo vždy velkým snem. Momentálně pracuji jako regionální manažerka prodeje pro Severní a Jižní Ameriku a pohybuji se mezi Torontem (moje nové pracoviště) a Kostarikou (zvoleným druhým domovem).

V čem tvá práce spočívá?

Mám portfolio svých klientů, kterým se věnuji a k tomu vedu americký prodejní tým. To znamená, že mám na starosti plánovaní našich cílů, strategii pro náš region a mentorování mého týmu.

Co tě na ní nejvíc baví?

Spousta věcí; mám úžasný a velmi schopný tým a jeho vedení mě plně naplňuje. Mohu pracovat na dálku z Kostariky, z České republiky nebo odkudkoliv zrovna potřebuji. Velice mě baví, že i po čtyřech letech se stále učím novým věcem. Firma rychle roste a nové výzvy čekají na každém rohu. Slido má ale užasnou firemní kulturu, kde se investuje do profesního rozvoje zaměstnanců. Všechny výzvy jsme zatím úspěšně zvládli.

Co je pro tebe výzvou – obtížné?

Časté cestovaní a stěhování, to znamená časté loučení. Čím jsem starší, tím je každý začátek na nových místech obtížnější. S rodinou jsem si velmi blízká, ale bohužel kvůli mému životnímu stylu jsem doma (v Ledči nad Sázavou) pouze 2x až 3x do roka.

Jaké máš plány do budoucna?

Plánovaní nikdy nebylo má silná vlastnost. Covid mě navíc naučil, že jakýkoliv dobrý plán se může lehce rozsypat. Můj momentální plán je dále se pracovně rozvíjet, vylepšit španělštinu a vytvořit hlubší osobní zázemí na Kostarice. Co ale přinese rok 2023 a další, je velkou otázkou.

 Chceš  říci něco o svém osobním životě/rodině?

Po dobu Covidu jsem začala létat na Kostariku jako digitální nomád do malého městečka na Karibském pobřeží. Původní plán byl na pár měsíců, ale zalíbilo se mi to natolik, že jsem se tu rozhodla postavit dům. V mém osobním životě tedy momentálně dominuje tento projekt.

 Jaký máš v současné době vztah k Ledči / našemu regionu?

Velmi vřelý – Mám tam rodinu a blízké přátele, takže pro mě vždy bude domovem.

 Co bys chtěla vzkázat našim studentům?

Chtěla bych vzkázat všem studentům, aby důvěřovali svým instinktům a našli směr, který bude dávat smysl hlavně jim samým. A samozřejmě taky, aby poslouchali své učitele.

 

  
rss