ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Jak se daří našim absolventům

Ani v době koronaviru neztrácíme kontakty s našimi absolventy. Jednou z absolventek, kterou její práce vysloveně baví a naplňuje, je Petra Nulíčková. A tak nám nemohlo uniknout, že získala cenu Recruiter Academy Awards pro nejlepšího recruitera (náboráře) roku. Přinášíme rozhovor, který našemu webu poskytla.


Jaké vzpomínky máte na gymnázium v Ledči?
Velmi pozitivní a to především díky kvalitním vyučujícím a chytrým lidem ve třídě. Zpětně vidím, že jsem díky studiu na gymnáziu získala skvělý všeobecný základ a přehled napříč různými obory, který se mi na vysoké škole i v rámci mé práce hodil. Součástí vzpomínek jsou i přátelské vztahy, které si udržuji dodnes.

Pamatujete si, čím jste se chtěla v té době stát?
Na začátku studií si myslím, že jsem spíše tápala a hledala směr, kterým se vydat. I proto jsem se tehdy rozhodla pro gymnázium, kde se dal získat široký záběr a člověk tak mohl přemýšlení o konkrétním oboru lehce odsunout. V polovině studia jsem se našla v humanitních vědách a toužila jsem se stát psychologem. Psychologii jsem šla studovat přímo po gymnáziu na Univerzitu Karlovu na Filozofickou fakultu. Psycholog ze mě nakonec není, ale profese HR má k danému oboru velmi blízko.

Čemu jste se věnovala později (studium, práce)?
Po gymnáziu jsem začala studovat na UK obor psychologie. Během studia jsem si vedle klasických brigád našla i několik stáží a ty mě přiblížili k HR (human resources). Troufám si říct, že kariéru jsem začala právě díky stážím, které mi daly možnost poznat rychle danou firmu, poznat blíže HR jako obor a naučit se rychle novým věcem v praxi. Rozdíl mezi teorií na škole a realitou ve firmách byl poměrně zásadní.
Přes 5 let jsem pracovala pro Alzu, která mi toho dala opravdu hodně a prostřídala jsem v ní několik pozic a vedla i menší tým. Aktuálně se pohybují ve světě startupů pod záštitou investiční skupiny Pale Fire Capital, kde pomáhám firmám s nastavením HR, hiringem, školím manažery nebo jim pomáhám s viditelností na sociálních sítích. Vedle práce jsem aktivní v mnoha rozvojových projektech typu HolkyzMarketingu, Kariérko, HRvzory nebo přednáším na vysokých školách a konferencích. To mě moc baví.

V jakém povolání (profesi, postavení, funkci) pracujete teď?
Pohybuji se v HR (lidské zdroje) a částečně v marketingu (employer branding, sociální sítě, …). Moje role zní HR manager, předtím jsem zastávala roli HR Business Patnera. Obě role jsou si poměrně podobné.

V čem vaše práce spočívá?
Zjednodušeně by se dalo říct, že pomáhám firmám růst skrze jejich lidi. HR je široký obor, který zahrnuje několik velkých oblastí - compensations and benefits, performance management, learning and development, recruitment a HR projekty. Dlouhodobě se nejvíce věnuji náboru (inzerce, pohovory, komunikace s managementem, ... ) a sociálním sítím v rámci HR. Mými nejbližšími spolupracovníky jsou tak obvykle lidé v TOP managementu a pak na druhé straně lidé hledající novou kariérní výzvu.

Co Vás na ní nejvíce baví?
Baví mě ta různorodost a to, že si člověk nemusí nutně vybrat jednu věc. Jeden den řeším plánování nákladů na rok dopředu a koho potřebujeme do firmy najít, druhý den mám plný pohovorů a třetí třeba píšu inzeráty a příspěvky na sociální sítě za firmu. Baví mě vlastně to, co i na gymnázium a psychologii a to to, že máte široký záběr a kombinaci jak čísel, tak lidí. Smysl mi dává aktuálně zaměření se na digitalizaci HR oboru a velmi pozitivně vnímám i to, že se HR obor posouvá do modernějšího pojetí, kde se kombinují poznatky z různých oborů a využívají se právě při práci s lidmi.
Co je pro vás výzvou – obtížné?
Když něco dělám, tak naplno. Někdy pro mě bývá náročné skloubit veškeré své pracovní i nepracovní aktivity a nechat si čas i na koníčky. V každé firmě je vždy výzvou pochopení firemní kultury, nalezení stejné řeči s lidmi na vedoucích pozicích a pochopení toho, jak daná firma funguje a co je pro ni byznysově důležité.

Jaké máte plány do budoucna?
Kariérně se chci stále učit, posouvat se a mít možnost pracovat s chytrými a schopnými lidmi. Důležitý je pro mě pocit, že mi to, co dělám, dává smysl a někomu dalšímu to může pomoci. V osobním životě to mám velmi podobné, ale tam plánuji takové ty typické věci jako vlastní bydlení, děti a podobně.

Jaký máte v současné době vztah k Ledči / našemu regionu?
Mám to v Ledči ráda a pravidelně jezdím za rodiči a širší rodinou. Je fajn odjet na chvíli z Prahy, jít na procházku do přírody, potkat se v Ledči s přáteli a podobně. Ledeč je moc hezké město a i jsme si nedávno pořídili nové bydlení blíže k Vysočině.

Co byste chtěla vzkázat našim studentům?
I když si někdy můžete myslet, že se toho učíte na gymnáziu zbytečně hodně a nevyužijete to v praxi, tak jednou jako když najdete.


Hodně štěstí v práci i v osobním životě přeje Jiří Foller.

Odkazy:
https://www.petranulickova.cz/
https://www.linkedin.com/in/petranulickova
https://www.youtube.com/watch?v=2cx_qd12xlE
https://www.youtube.com/watch?v=IU6I8pWtSWc
https://www.youtube.com/watch?v=WQsR2zpztXs

rss