ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Jak se daří našim absolventům

Pokračujeme v rozhovorech s našimi absolventy. V lednu jsme si povídali s Vidu Gunaratnou, pozvání na měsíc únor přijal politik Tomáš Zdechovský, v současné době poslanec Evropského parlamentu. 

Tomáš před léty vystudoval naše gymnázium a poté magisterské obory pastoračně sociální asistent a pedagog volného času na Teologické fakultě JČU v Českých Budějovicích. Následně absolvoval i bakalářský obor politická komunikace na Papežské saleziánské univerzitě v Římě. Posléze ještě vystudoval magisterský obor mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně. Působil jako krizový manažer a mediální analytik. Je považován za odborníka na krizovou komunikaci, politický marketing a public relations. Od roku 2014 je poslancem Evropského parlamentu.


Jaké vzpomínky máte na gymnázium v Ledči?
Jen ty nejlepší, byli jsme skvělá parta spolužáků, dodnes se scházíme a vždy rád vzpomínám. Když to neřeknete mé ženě, tak vám prozradím, že se již 22 let scházíme každý únor všichni kluci ze třídy (bylo nás 7) a hrajeme po síti střílečky jako v dobách, kdy jsme chodili na gymnázium. Pak jdeme společně na večeři na pivo. Prostě taková akce: Chlapi sobě. 

Čím jste se chtěl(a) / toužil(a) v té době stát?
Už ve školce jsem říkal, že jednou budu prezident, nebo kosmonaut. Na gymplu jsem to dotáhl na předsedu třídy a zjistil, že na vyplnění dalších snů, si budu muset počkat. Ale chtěl jsem být politikem, takže si vlastně dnes plním svůj sen.

Čemu jste se věnoval(a) později (studium, práce)?
Po gymnáziu jsem přemýšlel, jestli jít na vojenskou akademii nebo na teologickou fakultu a obory, kde bych mohl pomáhat lidem. Vyhrál pocit, že má smysl zkoušet věci kolem sebe měnit, bojovat za spravedlnost. Pracoval jsem pak ještě při škole jako streetworker s Romy na ulici, následně jsem začal psát, podnikat, až jsem skončil v Bruselu.

V jakém povolání (profesi, postavení, funkci) pracujete teď?
Už druhý mandát jsem europoslanec, mj. i místopředseda výboru pro zaměstnanost a sociální věci a teď jsem byl zvolen místopředsedou KDU-ČSL. Touha bojovat za spravedlnost a měnit věci kolem sebe, mi zůstala. A kdo sleduje mou práci, tak vidí, že se to celkem daří.

V čem vaše práce spočívá?
Je to pestré, ale takový průměrný den vypadá asi tak, že vstanete v šest, protože většinou mám schůzky a různá jednání už někdy od sedmi, takhle jedete celý den, zastavíte se tak v deset večer po pracovní večeři, sednete k mailu a ještě doděláváte. Co to jen jde, se ale snažím běhat, protože jinak by se to nedalo vydržet. Meta je 1000 km ročně. Loni i předloni jsem to zvládl už někdy v říjnu.

Co Vás na ní nejvíce baví?
Že můžu někomu pomoci a vidím reálné výsledky. Někdy to je vrácení dítěte matce poté, co jej otec unesl třeba do Anglie, jindy jen přiznaný příspěvek na péči po několika měsících absolutní nečinnosti úřadů. Řada případů se týká i lidí z Ledče nad Sázavou a okolí. Drtivou většinu těchto věcí ani nemedializujeme, protože to nedělám pro slávu, ale proto, že k tomu mám možnost. Politika má být služba lidem, a tak k tomu přistupuji.

Co je pro vás obtížené / výzvou?
Najít na vše čas a najít čas na rodinu. Na to, jít právě ještě někdy se spolužáky na pivo. Když máte ale tak skvělý tým, jako mám já, tak se dají zvládnout i tyhle výzvy.

Chcete (můžete) říci něco o svém osobním životě / rodině?
Jsem hrdý táta čtyř úspěšných dětí. Mám čtyři děti – dva syny a dvě dcery. Nejstaršímu synovi je patnáct let a s tím mladším sedmiletým hrají šachy. Dcery mají obě talent na jazyky.

Jaký máte v současné době vztah k Ledči / našemu regionu?
V Kožlí u Ledče, odkud pocházím, mám pořád maminku a pravidelně za ní s rodinou jezdím. Nezapomínám na to, odkud jsem přišel a pořád se vracím.

Jaké máte plány do budoucna?
Rád bych letěl do toho vesmíru! To je jedno z mála míst, kde jsem ještě nebyl. (smích)

Co byste chtěl(a) vzkázat našim studentům?
Když budete věřit ve vítězství, vítězství uvěří ve vás. Jinými slovy v životě dokážete vše, co chcete, ale musíte si za tím jít. Meta je ten vesmír. 

rss