ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Jak se daří našim absolventům

V minulých rozhovorech jsme oslovili naše absolventy, kteří se ve svém profesním životě zaměřují na přírodní vědy. Letos zahajujeme náš cyklus rozhovorem a odborníkem v technickém směru. Honzu Průchu známe jako ledečského muzikanta a mnozí ho máme spojeného s výborným pivem Šepťák. V čem spočívá jeho práce vedoucího pracovníka v týmu, který testuje automobily, o tom nám už poví on sám.

Jaké vzpomínky máš na gymnázium v Ledči?
Vesměs pozitivní. Jak se říká - špatné věci mozek vytěsní a pamatuje si jen ty dobré. A teď vážně: byli jsme ve třídě skvělá parta, vlastně jsme zůstali dodnes okruh nejlepších přátel. Což znamená, že když se o víkendu sejdeme, je to vlastně takový malý třídní sraz.

Pamatuješ si, čím ses chtěl v té době stát?
Gymnázium je vlastně důkazem, že nevěděl. Nastoupil jsem na všeobecnou školu, protože mi dala více času rozhodnout se, co bude ten správný směr. Rozhodně jsem měl od mala zálibu v elektronice, ale v jakém oboru chci působit, jsem v té době nevěděl.

Čemu ses věnoval později (studium, práce)?
V návaznosti na předchozí otázku to u mě vyhrála fakulta elektrotechnická na VUT. Samozřejmě byla i možnost ČVUT. Pamatuji se že moje finální rozhodnutí bylo na bázi ratingu obou fakult. Brno v té době vycházelo lépe. Po prvním společném ročníku jsem si zvolil obor telekomunikace a informatika. Po studiu jsem chtěl zůstat v našem rodném městě. Z toho důvodu jsem zvolil zaměstnání programátora průmyslových automatů pro firmu Aquacomp Hard (dnes Kovofiniš). Práce to byla velice zajímavá, dostal jsem se na spoustu míst, kam bych se běžně nepodíval - například výrobní linky leteckého průmyslu v Rusku. Nicméně tato práce s sebou nesla i relativně dost cestování a dlouhé služební cesty. Dlouhé pracovní cesty rozhodně nedělaly dobrotu osobnímu životu. Z tohoto důvodu následovalo stěhování do Prahy za přítelkyní a následná změna zaměstnání. Spolužák z gymnázia mě doporučil do firmy, kde zrovna pracoval a vyšlo to. Nastoupil jsem jako validační inženýr prvků aktivní bezpečnosti automobilů (produktová linka společnosti Valeo).

V jakém postavení pracuješ teď?
Ve společnosti Valeo pracuji od roku 2015. Od té doby jsem si prošel třemi různými pozicemi. Momentálně pracuji jako vedoucí validačního oddělení. Předmětem našeho vývoje jsou různí asistenti, jako například parkování, podpora udržování jízdního pruhu, adaptivní tempomat, asistent couvání s přívěsem a mnoho dalšího.

V čem tvá práce spočívá?
Z pozice vedoucího pracovníka se již tolik na vývoji nepodílím. Nicméně tím, že jsem si prošel firmou od test engineera, vím přesně, co od lidí na dané pozici očekávat. Podílím se na zlepšování procesů, dočasná výpomoc na hektických projektech, hiring lidí, resource planning, naceňování projektů, people management..

Co tě na ní nejvíce baví?
Rozmanitost, žádný den není stejný, žádný týden není stejný. Multikulturní tým, trénink angličtiny na denní bázi. Češtinu v práci použiji tak maximálně během obědové pauzy.

Co je pro tebe výzvou – obtížné?
Rozmanitost s sebou nese i negativní prvky. To znamená, že mám málokdy čas dodělat jednu aktivitu do konce a tím pádem je velice obtížné během dne přepínat mezi různými tématy, projekty a ve finále i drobnostmi jako nastavování cílů, schvalování dovolené, tréninky apod.

Jaké máš plány do budoucna?
Bylo by rozhodně chybou nepokračovat v této oblasti i do budoucna. Zlepšovat expertýzu v dané oblasti a vyhlížet příležitosti nebo další challenge který mi život přinese.

Chceš říci něco o svém osobním životě a o rodině?
Momentálně je složité skloubit všechny aktivity dohromady - full time zaměstnání, rodinný minipivovar, kapelu, koníčky.. Momentálně chystám výstavbu rodinného domu, která snad začne na jaře. Rodina je v dlouhodobém plánu.

Jaký máš v současné době vztah k Ledči a k našemu regionu?
Jelikož naše společnost po plném homeofficu během pandemie nastavila 3 dny homeofficu týdně, přestalo pro mě mít smysl platit pražský nájem. Jelikož vlastním v Ledči byt, vrátil jsem se do Ledče takřka na většinu týdne. Vlastně jsem poměry mezi Prahou a Ledčí úplně obrátil. Bohužel v době, kdy naše město úplně neprosperuje po kulturní stránce ani službami. Nicméně, beru to jako výzvu. Snažím se s tím alespoň něco dělat - s naší kapelou pořádáme řadu kulturních akcí a dali jsme život ledečskému minipivovaru.

Co bys chtěl vzkázat našim studentům?
Pokud bych si mohl střední zopakovat, rozhodně bych si nenechal ujet vlak s učivem v určitých předmětech. Látka se na sebe nabaluje, závislosti narůstají a je velice těžké dostat se zpět do hry. Například matematiku a fyziku jsem doháněl po nocích až na koleji, kde jsem se znovu učil to co jsem měl již dávno umět. Po nocích, kdy ostatní objevovali kouzla studentského života, jsem se učil a doháněl zanedbanou látku, na které jsem již na střední škole konzumoval čas. Tento čas jsem mohl zužitkovat naprosto jiným způsobem.

Vyberte si školu, která vás bude alespoň trochu reálně bavit. U nás v ČR máme totiž ve zvyku studovat vysoké školy jen proto, abychom je měli a potom spousta z nás pracuje v jiném oboru. Dále bych vypíchl v dnešní době nutnost dobré angličtiny. Spousta lidí si zbytečně zavírá dveře k lepším pracovním příležitostem díky stydlivosti mluvit či neznalostí tohoto klíčkového jazyka. Mluvte, cestujte, poznávejte a žijte :)


Článek na stránkách VUT BRNO

Článek na webu FAIR JOBS

rss