ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Jak se daří našim absolventům

RNDr. Tomáš Kadlec (* 1982) toho stihl už hodně od doby, kdy maturoval na našem gymnáziu. Vystudoval přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a pokračoval tam úspěšným doktorandským studiem. Pracuje jako odborník přes geologii v dálničním a železničním stavitelství. Jeho velikou láskou je mineralogie, hlavně ta regionální. Má rád ale i živou přírodu. Více nám řekne už on sám.

Jaké vzpomínky máte na gymnázium v Ledči?
Na studium na gymnáziu v Ledči nad Sázavou mám mnoho pozitivních vzpomínek. Jsou to především vzpomínky na učitele, kteří byli sice dost často přísní, ale naučili mě mnoho nových věcí, které využívám jak v soukromém, tak profesním životě. Vzpomínám na super partu, kterou naše třída bezesporu byla a dala mi přátele na celý život. Dále to jsou školní výlety, plesy a další školní akce, na které prostě zapomenout nejde.

Pamatujete si, čím jste se chtěl v té době stát?
Když jsem nastoupil na gymnázium, tak jsem žádnou představu o mém budoucím zaměstnání neměl a ani jsem neměl žádný dětský sen. Vše se však změnilo, když jsme s profesorem Těšínským začali probírat v rámci biologie minerály a horniny. Pocházím totiž z Vlastějovic, které jsou evropsky významnou lokalitou minerálů a tenkrát mi profesor řekl: „Když jsi z těch Vlastějovic, tak by si nám mohl přinést do výuky nějaký kámen.“ No a od té doby jsem pravidelně nosil kameny do výuky, stal se ze mě sběratel minerálů a chtěl jsem se stát profesionálním geologem a mineralogem. A to mi vyšlo.

Čemu jste se věnoval později (studium, práce)?
Po ledečském gymnáziu jsem nastoupil na studium geologie a mineralogie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, které jsem po sedmi letech ukončil doktorskou zkouškou. Na studiu jsem potkal profesora Milana Nováka, celosvětově uznávaného odborníka na pegmatity a jejich minerály, který vedl mé závěrečné práce a s nímž jsme kamarádi dodnes a pravidelně spolu vyrážíme na výpravy za minerály. Již během pátého ročníku na vysoké škole jsem začal pracovat pro nadnárodní firmu realizující liniové stavby, kam jsem nastoupil do laboratoře jako zkušební technik zemin a kameniva. Postupně jsem se vypracoval na pozici specialista kvality, což obnášelo spravovat stavby administrativně s ohledem na kvalitu prováděných prací.

V jakém povolání (profesi, postavení, funkci) pracujete teď?
Momentálně stále působím u stejné firmy, ale již jako manažer kvality. Mám na starosti kvalitu a všechny věci s ní spojené, v dnešní době na jedné z největších stavebních zakázek v České republice. Jedná se o pilotní projekt typu PPP, a to dálnice D4.

V čem vaše práce spočívá?
Moje dosavadní práce obnáší koordinaci a vedení skupiny specialistů kvality, společně se kterými na projektu PPP spravuji kvalitu a nastavuji progresivní procesy pro zvýšení efektivního vývoje kvality v rámci projektu. Běžné jsou pracovní schůzky se zástupci Ministerstva dopravy České republiky, koncesionáře či subdodavatelů.

Co Vás na ní nejvíce baví?
Jelikož se jedná o pilotní projekt v rámci naší republiky a stavbu téměř 50 km dlouhou, je to pro mě velká výzva a zároveň příležitost získat nepřeberné množství zkušeností a profesně se rozvíjet. S tím souvisí i účasti na různých školeních a konferencích, které přináší aktuální trendy v rámci stavitelství liniových staveb. I v budoucnu bych se chtěl podobným velkým projektům věnovat. Mám vždy dobrý pocit když jedu po silnicích a dálnicích, na jejichž výstavbě jsem se mohl podílet.

Chcete (můžete) říci něco o svém osobním životě / rodině?
Vedle zaměstnání se aktivně věnuji fotografování a sběru minerálů, o kterých publikuji v různých periodikách. Články a aktuální nálezy minerálů zveřejňuji také na webových stránkách www.mineralogist.cz. Na výpravy za minerály jezdím s několika dobrými kamarády, s nimiž jsem zažil mnoho krásných zážitků při hledání a získávání mineralogických ukázek.
Se ženou Monikou mám dceru Ivu a syna Tomáše, který také dochází na ledečské gymnázium. Naším společným koníčkem jsou výpravy do přírody nebo projížďky na kole.

Jaký máte v současné době vztah k Ledči / našemu regionu?
Pocházím z Vlastějovic, ale momentálně žiji s rodinou v Ledči nad Sázavou. Město a jeho okolí je malebné a pro rodinný život, si myslím, je velmi příjemné a klidné. A když to spojím s krásnou přírodou a mnoha lokalitami minerálů, tak je téměř dokonalé. Vždy když se vracím z cest a v dálce vidím vrch Melechov, tak vím, že jsem opět doma.

Co byste chtěl vzkázat našim studentům?
Vzdělání vám nikdy nikdo nevezme! Naplno studujte a věnujte se tomu, co vás baví. Život je krátký a byla by škoda ho proflákat.


Ptal se a Tomáši Kadlecovi mnoho úspěchů popřál Jiří Foller.

Popisky k obrázkům
01 – Výprava za minerály na Madagaskar v roce 2022. Foto: T. Kadlec
02 – Růžovofialový krystal liddicoatitu z lokality Manjaka, Madagaskar. Foto: T. Kadlec
03 – Nález krystalů kalcitu v kamenolomu Pohled u Havlíčkova Brodu, 2023. Foto: J. Doležal
04 – S profesorem Milanem Novákem na výpravě za minerály v okolí Vlastějovic, 2021. Foto: T. Kadlec
04 – Krystaly kalcitu z kamenolomu Stříbrná Skalice, velikost ukázky 7x5 cm. Foto: T. Kadlecrss