ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Jak se daří našim absolventům

V naší rubrice JAK SE DAŘÍ NAŠIM ABSOLVENTŮM zpravidla oslovujeme lidi středního věku, kteří se prosadili ve svém oboru. Tentokrát velice rádi zveřejňujeme text ADÉLY CASKOVÉ, kterou si ještě mnozí pamatujete, protože maturovala na gymnáziu v roce 2020. Vedle vynikajících studijních výsledků se vyznačovala širokým záběrem činností - výborně hrála na klávesové nástroje, a také aktivně působila v krasobruslařském oddíle. Nyní studuje Vysokou školu ekonomickou. Loňský podzim se jí podařilo prožít v Kanadě. Jak k tomu došlo? Dejme už slovo přímo jí. (A nezapomeňte se pokochat krásnými fotkami).

Zimní semestr 2022 pro mě byl zážitkem, o kterém se mi ani nesnilo, strávila jsem ho totiž v Kanadě! Několikrát jsem se setkala s dotazem, proč jsem si vybrala právě zemi javorového listu. Jenže Kanada mi prostě spadla do klína. V rámci bakalářského studia na VŠE máme možnost vyjet na studijní pobyt na jednu z partnerských univerzit do zahraničí. Což jsem v plánu neměla – po prváku stráveném doma u počítače jsem si chtěla prostě užít to chození do školy se spolužáky, které jsem sotva poznala. Jenže právě většina z nich se na Erasmus hlásila, a tak jsem pár minut před deadlinem poslala svojí narychlo sesmolenou přihlášku taky. Ani jsem si nepamatovala, jaké školy jsem si do seznamu zapsala, ale o to víc jsem byla překvapená, když mi přišly výsledky a tam stálo: University of Calgary.

Co se týče studia během semestru na UofC, kromě toho, že je v angličtině, se od semestru na VŠE zas tak neliší. Pracuje se na skupinových projektech, dělá se mnoho případových studií pro uplatnění teoreticky naučených konceptů a v polovině semestru se píšou testy. Průběžné získávání bodů tedy mě osobně nijak nepřekvapilo, narozdíl od Exchange studentů ze Skandinávie, kde prý 100% výsledné známky většinou závisí na závěrečné zkoušce, která bývá velmi náročná.

Rozdíl však vidím v zakončení semestru, jelikož zkouškové období tu trvá pouhých 12 dní (oproti 6 týdnům na VŠE) a termíny zkoušek vám jsou přiděleny (na VŠE se přihlašujeme na termíny zkoušek dle vlastního výběru a priorit a můžeme si zkouškové uspořádat podle sebe). Takže se na UofC může klidně stát, že máte 3 zkoušky v jednom dni a nic s tím nenaděláte. Právě proto tu ale mají v druhé polovině semestru tzv. Reading week, který, jak už název napovídá, slouží k tomu, abyste se mohli celý týden nerušeně připravovat na zkoušky a dokončovat projekty (nebo odjet do Vancouveru jako já).

Pokud byste se do Kanady někdy chystali, mám pro Vás pár tipů a upozornění, s čím byste měli počítat:
- Vzdálenosti v Kanadě jsou obří, takže mezi jednotlivými velkoměsty se dá pohybovat prakticky jen letadlem. Rozhodně si teď víc vážím toho, že žiju v zemi, která se dá z východu na západ přejet za pár hodin.
- Pokud tam nemáte auto, jako byste nebyli. Místní obyvatelé nejsou zvyklí využívat MHD, všichni vlastní Jeep, a proto si v dopravní špičce na autobus počkáte klidně 20 minut a budete rádi, když vůbec přijede.
- První javorový list jsme, i přes naši usilovnou snahu, našli až po třech měsících pobytu v Kanadě, a to jsme si pro něj museli zaletět až do Vancouveru.
- Zima v provincii Alberta je tak dlouhá, že to, co u nás označujeme jako zimní a letní semestr, jsou u nich semestry Fall a Winter.
- Kanadská příroda je bezkonkurenční. Canadian Rockies skýtají dechberoucí výhledy na tyrkysová jezera a vysoké hory se zasněženými vrcholy. I ty lesy tam voní tak nějak jinak, líp.
- V Calgary svítí slunce 333 dní v roce. Možná je tam – 40 C, ale pořád je to na sluneční brýle. Dejte si ale pozor, aby vám nepřimrzly k obličeji.
- Kanaďani jsou až neuvěřitelně milí a ochotní, a to za všech okolností. Občas jsem šla do supermarketu jen proto, abych si tam popovídala s prodavači. A že se na to rychle zvyká! O to větší šok je pak návrat zpět do ČR.
- Pokud se s místními budete bavit o fotbalu, oni mluví o tom americkém. A pokud zmíníte, že jste z ČR, většina z nich automaticky spustí o Czechoslovakii, jestli vůbec.
- Pivo tam čepují bez pěny. A schválně.
- Kanadským národním jídlem je „Poutine“ – jedná se o hranolky plavající v hnědé omáčce, posypané čedarem, poživatelné tak prvních 15 vteřin.
- I v Kanadě si můžete zasurfovat! Vancouver Island má pro to ideální podmínky a je mezi surfaři poměrně oblíbenou destinací. Jen to převlíkání na parkovišti ve sněhové bouří a při teplotě pod nulou už tak ideální není.

Jsem zpátky doma pár týdnů, ale už přemýšlím, kam bych mohla vyrazit příště. Jsem vděčná, že jsem dostala takovou příležitost – nejen, že jsem si mohla vyzkoušet studium v jiné zemi, ale taky jsem navštívila třeba New York, Niagara Falls a plno dalších míst. Poznala jsem spoustu nových lidí z různých koutů světa, se kterými máme nespočet společných zážitků a plánujeme další. Ale především mi tato zkušenost dokázala, že nic není nemožné. A proto, až vám taky do klína přistane příležitost vyjet studovat do zahraničí, pokud nemáte pádný důvod říct NE, tak ho neříkejte…

FOTOGALERIE

Adéle za článek a fotky děkuje a zdar ve studiu přeje Jiří Foller.rss