Implementace řízení strojů do výuky technických předmětů

Hrátky s počítačem a robotem

Od září 2012 probíhá na střední odborné škole zájmový kroužek pro žáky 8. a 9. tříd základní školy Hrátky s počítačem a robotem. Zájmový kroužek je jednou z aktivit v rámci projektu „Implementace řízení strojů do výuky technických předmětů na SOŠ Ledeč nad Sázavou“, který je financovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Kroužek probíhá dvě středy v měsíci. Jedna část je věnována práci s robotickými stavebnicemi a vede ji Ing. Jaroslav Adamus. V kroužku se seznámili žáci s roboty, jejich vznikem a rozdělením. Sami si sestavili robota brouka a robotické rameno. Překvapilo nás, jak si samostatně a zručně poradili se všemi šroubky, kontakty i návodem v anglickém jazyce. Na poslední středu v letošním roce byly připraveny pro žáky soutěže, při nichž prokazovali svoje schopnosti ovládat roboty brouky. Pro všechny soutěžící jsme připravili malé dárky v podobě propagačních předmětů. Ve druhém pololetí budou žáci sestavovat jednoduché programy pro robotická ramena, modely automobilů na sluneční a vodní pohon. Vyzkouší si připravit jednoduché programy pro CNC programovací stroje. 

Druhá část je věnována práci s digitální fotografií a videem. Žáci pracují s digitálními fotografiemi v programu GIMP pod vedením lektorky Ing. Jany Flekalové. Žáci upravovali obrázky vkládáním textů do fotografií, vytvářeli ozdobné okraje, převáděli fotografie do černobílé podoby. Zvládli plošné úpravy fotografií a běžnou úpravu snímků (např. jas, korekce červených očí, výřezy, ztmavení, zesvětlování, změny velikostí a korekce fotografií). Práce budou ve druhém pololetí pokračovat vytvářením koláží z fotografií, fotomontáží a úpravou digitálního videa.

rss