Archiv

Girls in ICT

Dne 23. 4. 2015 se studentky 4. ročníku střední odborné školy zúčastnily projektu mezinárodní společnosti Cisco Systems, Inc v Praze. Tato společnost je jednou z největších počítačových firem dnešní doby vůbec. Svou činnost směřuje k vývoji a zdokonalování technologií. Využívá k tomu síťových prvků, vyrábí ethernetové i ATM switche, routery, IP telefony, VoIP gatewaye, ...

Účelem této akce bylo posílit dívčí a ženskou složku v oboru informačních a komunikačních technologií.

Dívky se tak na vlastní pěst vydaly do Prahy, aby získaly nových vědomostí a případně zjistily podmínky pro získání pracovních pozic v tomto směru. A jak celý den vlastně probíhal? Protože akce začínala až v dopoledních hodinách, využily dívky hezkého počasí k ranní procházce po Praze. Zejména kolem řeky Vltavy a zákoutí tamějších uliček. V 10:00 je pak čekala registrace ve společnosti Cisco. Program dne odstartoval pan Ivo Němeček - technický ředitel ČR a Michal Stachník - generální ředitel české pobočky. Následovala prezentace Internet of Things IOT, kterou provázel Petr Pavlu. Odtajněna byla problematika a řešení výpočetní techniky a komunikace, a zároveň nové nápady pro vývoj technologií do budoucnosti.

Po kratičké přestávce proběhla videokonference Global TP session, kde byly studentky v přímém virtuálním kontaktu s jinými studentkami a zaměstnanci Cisco i z jiných zemí - a to například z: Švédska, Itálie, Španělska, Nizozemska, ... Komunikovalo se díky videoprostředkům Cisco a dívky se k této technice dozvěděly i něco bližšího z hlediska funkčnosti.

Po obědě pak proběhla Demo prezentace a Mentoring, kde dívky byly provedeny po různých kancelářích a stanovištích firmy, a seznámeny s jednotlivými zaměřeními - a to od otázky "jak to funguje" až po návštěvu Labu. Poté jednotlivě usedly k mentorům a mohly jim klást své otázky, dotazy, nápady, cokoli. Usednout mohly například k Vlastimilovi Kouřimskému, který zastává funkce Account Manager (Virtual Sales) at Cisco Systems (zabývajícím se obchodní činností), nebo k Andreji Jelenikovi, technikovi, zastávajícímu funkce Virtual System Engineer - Security at Cisco Systems.

Každá dívka získala na konci dne účastnický certifikát s mezinárodní platností. Tato akce se dívkám velmi líbila, díky pochyceným zajímavostem získaly nové zkušenosti a poznatky v tomto směru, ke kterým by za normálních okolností neměly moc přístup.

Zkrátka - je to dobrá zkušenost do života.

Michaela Hájková, Jana Zatočilová, Iveta Rajdlová

rss