Archiv

Expozice ČNB

V pátek 6. ledna se za mrazivého počasí vydali do Prahy studenti tříd 6.S, 2.B a 3.I. Cílem jejich výletu byla návštěva expozice České národní banky - Lidé a peníze.

V bance nás přivítala příjemná paní průvodkyně, která nás seznámila nejen s historií a úkoly centrální banky na území České republiky, ale také s penězi, kterými se zde v minulosti platilo. Nejdříve jsme zhlédli dva krátké dokumenty. Velmi se nám líbil druhý dokument, který zábavnou formou popsal historii ČNB, jeho autorem byl známý český animátor Pavel Koutský.

Poté už nastal čas na prohlídku samotné expozice, v místnosti bývalého trezoru (kam jsme také vstoupili mohutnými trezorovými dveřmi) jsme si prohlédli různé druhy peněz. Nejvíce nás zaujaly rozdíly mezi falešnými a pravými bankovkami (většina z nás nebyla schopna je od sebe rozeznat), velikost a váha pravé zlaté cihličky (tu jsem si mohli i potěžkat a všechny nás překvapilo, jak je taková cihlička opravdu těžká :-) ), velikost 100 mil. korun v pětitisícovkách (zas tak velké to není :-) ) a jiné zajímavé exponáty.

Nakonec jsme si zasoutěžili o 70 a 100 tisíc korun. Dva z nás si odnesli peletku na topení vyrobenou z hodnoty těchto již poškozených bankovek.


rss