ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Exkurze do Hrdličkova muzea – a hned dvakrát!

Ve středu 5. 10. 2022 a 12. 10. 2022 se uskutečnily exkurze do Hrdličkova muzea v Praze. Nejdříve exkurzi absolvovali žáci ze 3.B a 7.S a týden po nich také žáci 8.O. Cesta do Prahy byla zejména 12. 10 doprovázena mimořádnostmi na železniční trati, ale o to silnější byl zážitek z jízdy :).

Hrdličkovo muzeum je univerzitní muzeum, které je součástí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Žákům se po dobu návštěvy věnoval zkušený odborný lektor, který je provedl po muzeu a následně vedl i workshop Sběratelé kostí. K nejzajímavějším exponátům patřily kostry zachycující prenatální a postnatální vývoj člověka, kostry lidí trpících nanismem, gigantismem a achondroplazií, “módně” a cíleně deformované lidské lebky starodávných kultur nebo egyptské mumie. Žáci dostali odpovědi na různé otázky například: Jak lze rozlišit mumii žen a mužů? Je možné přežít “s dírou v hlavě”? Může mít gorila skoliózu?

Na workshopu žáci zjistili, že sestavit z hromádky kostí kostru člověka tak, aby všechny kosti byly na tom správném místě není vůbec snadné a vyzkoušeli si, jakými způsoby je možné odhadnout věk, pohlaví a případně i totožnost osoby z kosterních pozůstatků.

FOTOGALERIE

Mgr. Magdaléna Kvášová


rss