ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Exkurze do České národní banky

V úterý 21. listopadu jsme my žáci 3. ročníku SOŠ a žáci 2. ročníku a Sexty gymnázia navštívili ČNB v Praze. Tato exkurze měla doplnit naše znalosti z výuky o bankovním systému České republiky.

Při vstupu do banky jsme prošli bezpečnostní kontrolou. Pak nás paní průvodkyně usadila do sálu, kde jsme zhlédli dva naučné filmy o historii a funkcích centrální banky.

Samotná expozice se nachází v prostorách bývalého trezoru. Už vstup opancéřovanými osmitunovými dveřmi byl velmi zajímavý. Výstava samotná pak obsahuje expozici zachycující historický vývoj peněz, informace o rozpoznávání falešných bankovek, navíc jsme si mohli zkontrolovat pravost svých bankovek a dokladů nebo si potěžkat zlatou cihlu. Abychom si nemysleli, že bankovní lupiči, kteří kradou ve zlatě, mají lehkou práci, tak na porovnání jsme mohli vzít do své ruky i cihlu ze dřeva nebo ocele. Zlatá je opravdu výrazně nejtěžší :-).

Nakonec si pro nás paní průvodkyně připravila soutěž, která měla otestovat naše znalosti získané na prohlídce, výhra byla opravdu lákává. Vítěz si odnesl domů 40 tisíc korun, škoda jen, že to byly již bankovky stažené z oběhu a rozdrcené do topné pelety.

rss