ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Evropský den jazyků na našem gymnáziu


Naše škola je známá tím, že poskytuje výuku čtyř živých cizích jazyků – angličtiny, francouzštiny, němčiny a ruštiny. Všechny tyhle jazyky jsme využili při připomínce Evropského dne jazyků. Ten oficiálně připadá na 26. září, ale my jsme se tomuto tématu věnovali po celý přelom září a října. Jak to probíhalo? Letos jsme neměli žádné zastřešující téma ani společný program. Každá třída či skupina se svým vyučujícím to pojala po svém. A jak to konkrétně vypadalo?

Sekunda s paní Nečilovou – angličtina
Společné posezení nad pravým anglickém čajem (s mlékem samozřejmě) a při chroupání anglických sušenek bylo doprovázené debatou o stereotypech a zvycích, které jsou pro Anglii typické.

Prima s paní Dudákovou – francouzština
Primáni s francouzštinou teprve začínají, a tak se horlivě vrhli na kreslení všech možných symbolů týkajících se Francie a také na tvorbu vlastního pexesa, se kterými budou následně pracovat v několika příštích měsících. Dokonce se stihli seznámit s francouzskou verzí známé písně Bratře Kubo. Tu si ale zazpíváme někdy příště.

Kvarta a kvinta s paní Viktorovou - angličtina
Obě skupiny ochutnaly některá typická jídla z USA, Británie i Austrálie. Někteří dokonce teď objednávají tyto dobroty pro svoji rodinu.

Sexta a paní Jiráková – ruština
Časy se mění, ale některé symboly Ruska zůstávají. A tak nemohly chybět tradiční matrjošky ani samovar. To vše bylo doplněno ochutnávkou tradiční ruské kuchyně.

Sekunda s panem Follerem – němčina i angličtina
Srovnávali jsme příbuzné germánské či slovanské jazyky – jak znějí pozdravy a základní fráze. Některé to zaujalo natolik, že přehledy krásně graficky ztvárnili.

rss