ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Dvě knihy našich absolventů + něco pro naše uši

Na Vánoce občas dostanou nebo darují knížku i ti, kdo jindy moc nečtou. Následující dvě knihy jsou však spíše pro čtenáře s „hlubším ponorem.“. Pojednávají o událostech, které jsou sice neradostné, ale pokud možno, měli bychom si z nich vzít poučení. Neboť jak praví rčení: „ Historia magistra vitae (Dějiny jsou učitelkou života).“

Miloš Doležal (*1970) patří už dlouhá léta k našim předním básníkům. Vedle této své činnosti a profese rozhlasového redaktora se také věnuje historii, hlavně historii lokální – tedy Ledečsku a širšímu regionu. Do povědomí veřejnosti se už dávno dostaly jeho knihy zachycující osudy číhošťského faráře Josefa Toufara. Vedle toho popisuje Miloš Doležal i další osudy hrdinů i antihrdinů z doby před několik desítkami let.
V uplynulých týdnech vyšel třetí díl jeho tetralogie, nazvaný 1945: léto běsů. I když rok 1945 se nám vybaví jako rok vítězství nad německým nacismem, Doležal upozorňuje, že i v mírové době se děly hrůzné činy a všemožná příkoří. Nejde o dílo stroze historické, ale o žánr „dokumentární povídky“. Těch je v knize celkem sedm a asi nejvíc zaujme ta o tragédii v Kobylím dole.

VIDEO


Téměř o generaci mladší Lukáš Prchal (*1989) je především novinářem. Během své krátké kariéry už získal několik ocenění. Odhaluje různé aféry, ve svých článcích se zabývá zejména domácí politikou. V minulosti vydal dvě sbírky povídek. Pozornost si získala jeho letošní kniha Abych nezapomněl.
V anotaci knihy se píše: „Unikátní shrnutí prvních měsíců ruské války v deníkových zápiscích a rozhovorech s těmi, kdo tam byli. Když Rusko vpadlo na Ukrajinu, začal si Lukáš Prchal psát deník. O tom, co se dělo na frontě, v redakci, ale i v jeho nitru. Výsledkem je unikátní shrnutí prvních 75 dní války, která otřásla našimi jistotami.“
Knížka se určitě nečte radostně, ale je cenným svědectvím přímo z míst válečných konfliktů a utrpení. Titul „Abych nezapomněl“ nám sděluje, že ty strašné věci se dějí pořád, i když na nás zrovna nemusí působit tak silně, jako při samotném vypuknutí konfliktu.

VIDEO upoutávka


Vedle klasických knih se stále těší zájmu audioknihy. V konkurenci různých streamovacích služeb se prosazují hlavně kvalitními díly, načtenými našimi předními herci. Marek Eben, Miroslav Táborský, Barbora Hrzánová, Simona Postlerová, David Vávra, Jiří Lábus a mnozí další (za svého života i legendy Josef Somr a Luděk Munzar). Tak toto je část spolupracovníků

Vydavatelství TEBENAS

které vlastní absolvent naší školy pan Jiří Buřič. Vydavatelství se zaměřuje na lidské osudy 20. století, tedy vlastně na naši novodobou historii. Vedle toho se pouští i do jiných žánrů. Pro ty, kdo si nemohou nebo nedokáží udělat čas na četbu, může být poslech vítaným obohacením.

Vydavatelství se představuje:

VIDEO Tebenas(text: Jiří Foller; foto: archiv autorů)

rss