ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Digitální stopa a šedá data

V pondělí 6. května 2019 se žáci střední odborné školy zúčastnili odborné přednášky o rizicích kyberprostoru "Digitální stopa a šedá data". Tato přednáška byla vyvrcholením úspěšné účasti našich žáků v letošním ročníku Středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti.

Miroslav Nečas ze softwarové firmy Tovek demonstroval žákům na příkladech, jak je dnes snadné získat o komkoli informace zanechané v kybernetickém prostoru a že tato data se zde mohou i nekontrolovaně šířit.

Jan Roubíček

Z reakcí žáků:

Včera jsem se zúčastnila přednášky o bezpečnosti v digitálním světě. Tato přednáška mě velice zaujala, ať už tím, že jsem do té doby neměla zdaleka takovou představu o stopách, které v digitálním světě zanechávám, nebo tím, že se evidují má data i dlouho potom co je smaži.

Další zajímavý bod, o kterém pan Miroslav Nečas mluvil, byl o dohledatelnosti ne jen našich dat, ale i zvukových záznamů například z hovorů. Pan Nečas svou přednášku obohacoval i vizuálními ukázkami, které jasně demonstrovali, že v digitálním světě rozhodně nejsme anonymní.

Lenka Šulcová, I2

Pan Nečas nám ukázal, jak jednoduše se dají data dohledat, třeba jak se z fotky pomocí programu, který sami vytvořili v jejich firmě (Tovek), může zjistit poloha, kde byla fotka pořízena, čas v kolik byla pořízena či na jakém zařízení byla pořízena. Dále nám také ukazoval, jak dohledat různé údaje o někom např. jestli nemá dluhy, jestli na něj nebyla vypsána exekuce, popřípadě v jaké výši, jaké má vztahy (jméno manželky, počet dětí, atd.), kde v jakém období pracoval, jak se jmenovala firma, ve které pracoval, nebo jestli podnikal a jak se jmenovala jeho firma a mnoho dalšího. Přednáška to byla velmi zajímavá a jsem rád, že jsme měli možnost se jí zúčastnit.

Erik Son, I2


rss