Archiv

DEN POEZIE na gymnáziu

Letos se po celé České republice konal již 17. ročník Dne poezie, a to od 8. do 23. listopadu 2015. Tento rok probíhal asi v 60 městech.   Zapojily se různé instituce, jako např. školy, knihovny, divadla, kluby nebo i muzea. Jedná se o největší akci svého druhu v naší zemi. Den poezie letos nesl podtitul "Poezie pod proudem".

Gymnázium v Ledči nad Sázavou se účastnilo už potřetí po sobě. Den poezie odehrával pod názvem "Verše a rýmy námi proudí". Součástí byly tvořivé dílny pro žáky nižšího gymnázia, poezie spojená s hudbou či tvorba obrazů. Všichni žáci nižšího gymnázia byli rozděleni do pěti týmů, které během celého dopoledne procházely různými stanovišti - tvořivými dílnami.

Slovo "PROUD" nabízelo hned několik výkladů a umožnilo vytvářet často velmi originální náměty. Proud mohl znamenat jak elektřinu a různá témata spojená s fyzikou a technikou, ale samozřejmě také vodní proud. V abstraktním slova smyslu se jednalo o to, jak jít "proti proudu", jak být originální, upozornit na sebe apod.

Žáci se představili v "disciplínách" individuálních i kolektivních, rutinních i velmi tvořivých. Svoje znalosti z hodin českého jazyka a literatury mohli využít příjemným i užitečným způsobem.

Ukázalo se, že mnozí z nich jsou opravdu talentovaní, mají rádi svůj jazyk a umí ho používat. To jim bude určitě ku prospěchu při dalším studiu i v budoucím životě.

A nakonec dvě ukázky:

   

Počítači, počítači,

Ty zprostředkovateli štěstí

Proč mě bolí moje oči,

I když jsem nedostal pěstí?

(Jakub Bernad)

 

Poezie námi proudí

Všichni se do rýmu kroutí

Každý rýmy vymýšlí.

Hodně se u nich přemýšlí.

Byla tu před tím a přijde zas

A nakonec si vytře zrak.

Konečně ta pohroma končí

Děti po chodbě běží a zvonek drnčí

 

(Tomáš Tláskal, Lilia Rudenco, Barbora Fišerová, Roman Čížek)


Fotografie uloženy na

www.gvi.rajce.net

Ilustrační foto k článku: www.pixabay.com

rss