Archiv

Angličtina - beseda s organizací INEX SDA

The world is a book and those who do not travel read only the first page. 

"Předposlední den, posledním úkolem na farmě bylo přehnat krávy. Nová pastvina byla šest kilometrů daleko. Nejrozumnějším řešením tedy byli koně. Priidu se ptal, kdo z nás jezdí nejdéle, padlo to na mě. No, nestěžovala jsem si. A tak zakončit workcamp v sedle na projížďce, s neposlušnými krávami po hlavních silnicích, vesničkách, pobřeží a po zahradách místních, za příjemného rozhovoru s typickým světaznalým Estoncem, byla krásná tečka na konec."

(Zuzana Chládová o svém pobytu v Estonsku)

Ve spolupráci se sdružením dobrovolných aktivit INEX SDA (https://www.inexsda.cz/) proběhla na gymnáziu v pátek . 3. 2016 beseda s vyslanci této organizace, a to s Hankou Roubíčkovou a Zuzanou Chládovou.

Hanka už vyjela na několikátý projekt, byla v Itálii od organizace Legambiente ve městě Novara opravovali park. Dále byla ve Francii, ve městě Souvigny, tam jako tým dobrovolníků pomáhali zrealizovat středověký festival. Její poslední workcamp se konal v Nizozemsku konkrétně ve Frísku na ekofarmě, ten pobyt trval celý rok. A to díky http://europeanvoluntaryservice.org/ Evropské dobrovolnické službě.

Za splnění jejich podmínek (3 školení, 17-30 let, realizujete projekt) máte nárok na proplacení 90% cestovného, dostáváte kapesné. Jediné co potřebujete, je tedy odvaha nebát se vyjet do zahraničí, potřebujete pouze organizaci, která vás na projekt vyšle.

Já sama jsem vyjela v září 2015 na třítýdenní workcamp do Estonska. Zcela jistě to nebyl můj poslední workcamp. Kromě toho, že jsem potkala spoustu nových přátel, viděla kousek světa a zažila spoustu skvělých zážitků, mi workcamp změnil životní hodnoty. Stačily mi tři týdny, abych si dokázala uvědomit, jak málo stačí k lidskému štěstí. Na co peníze? Za práci jídlo a střechu nad hlavou a teplou vodu. Nebylo toho potřeba víc.

Ptejte se na cokoliv, odchytit si mě můžete na chodbách až do konce května, po maturitě už tam asi nebudu. Jediné co můžu, tak hovořit o svých třech nejkrásnějších týdnech života. A které tři týdny budou vašimi nejkrásnějšími týdny života?

Zuzana Chládová ze 4. B (2016)

rss