ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Aktuální hrozby a trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti

Ve středu 17. února 2021 se žáci 3. a 4. ročníku oboru informační technologie a žáci sexty gymnázia zúčastnili on-line webináře na téma Aktuální hrozby a trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti. Webinář vedl pan Petr Jirásek z pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti. Dalšími přednášejícími byl Marek Dolejší z Národního ústavu kybernetické a informační bezpečnosti a Jiří Gogela z IT společnosti Trend Micro.

Nejprve byl představen projekt "Jsem Netvor - Tvor, který žije na netu". Jedná se o osvětový videokurz o lidech a digitálních technologiích vhodný pro žáky od 13 let.

Pan Marek Dolejší seznámil účastníky webináře s aktuálním trendem technologií 5G, zejména s ohledem na Internet věcí a možná související rizika. Dalším velkým tématem byl fenomén vyděračských Ransomwarů. Poté byly krátce zmíněna rizika spojená s umělou inteligencí, zejména možností napadení autonomních systémů. Dalším zmíněným tématem byla Kybernetická špionáž a Supply Chain útoky (útoky na dodavatelský řetězec), například útoky na nemocnice nebo energetická zařízení. Hlavním problémem v boji s kybernetickými hrozbami se jeví nedostatek odborníků v této oblasti.

Pan Jiří Gogela poté podrobněji rozvedl problematiku Supply Chain útoků a zejména seznámil posluchače s kauzou kybernetického útoku na SolarWinds, který se dotkl také největších světových IT společností.

Žáci hodnotili tento webinář velice pozitivně a těší se na další podobné akce.

Z reakcí žáků:

Webinář mi přišel zajímavý, líbilo se mi, že přednášející byli přímo z oboru. Prezentace byly stručné a jasné, žádné odborné termíny z daných témat, kterým bychom nemuseli rozumět. Přednášející mluvili srozumitelně a odpovídali na dotazy.      Romana M.

Webinář, bych hodnotil takřka pozitivně. Dozvěděl jsem se o hodně způsobech, jak fungovat na internetu o trochu bezpečněji, než jsem se choval doteď. Co mě velice zaujalo, bylo o Ransomwaru a Umělé inteligence.      Jaroslav A.

Webinář o kybernetické bezpečnosti byl velice zajímavý. Bylo vidět, že každý přednášející přesně věděl, o čem mluví. Určitě to pro nás bylo velice přínosné. Ráda jsem se dozvěděla zajímavé věci například o umělé inteligenci nebo o kauze SolarWinds. O SolarWinds jsme se dozvěděli asi nejvíce informací. Bylo velice zajímavé, že na hacknutí takovým způsobem se muselo podílet tak tisíc lidí a že je možné, že zanechali nějaká takzvaná "zadní dvířka" na která se může časem přijít, ale také nemusí.      Nikola N.

Webinář na téma Kybernetická bezpečnost hodnotím kladně. Osvěžil, a doplnil jsem způsoby jak chránit sami sebe na internetu a jakými způsoby se dostávají útočníci do vašich zařízeních. Hlavní témata webináře byly: 5G, Ransomware, AI, Kybernetická špionáž a další trendy. Nebezpečné může být případ kdy útočník zaútočí na firmu, která je na druhé straně planety, zkopíruje celý její obsah a založí stejnou firmu na základě jeho systému a informací. Webinář obohatil mé dosavadní zkušenosti s bezpečností na internetu a pomohl mi, abych byl na internetu více obezřetný.      Erik S.

Webinář o kybernetické bezpečnosti hodnotím velmi kladně. Myslím, že slyšet inteligentní lidi, vzdělané v tomto oboru, mi bylo velkým přínosem. Nejen že jsem se měla šanci dozvědět o kauze ohledně SolarWinds, ale také moc pěkně nakousli téma umělé inteligence, která je sama o sobě rozhodně téma hodné zmínění. Na konci nechyběl prostor pro možné otázky a následné zodpovězení. Doufám, že se v budoucnu budu moci zúčastnit nějakého dalšího webináře na podobné téma.      Lenka Š.

Záznam webináře na: https://www.kybersoutez.cz/video/EWebinar_20210217.mp4


rss